Gorzów w 2023 roku
Przypomnijmy sobie najważniejsze miejskie wydarzenia w 2023 roku.
Rozpoczęła się realizacja nowatorskiego programu wspierania pracowników i przedsiębiorców prowadzących działalność w mieście. Dostaną oni do swojej dyspozycji pulę mieszkań, które po wyremontowaniu będą mogli przeznaczyć dla swoich pracowników. Więcej tutaj.
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Więcej tutaj
30 stycznia zabrzmiał Dzwon Pokoju - symbol przyjaźni byłych i obecnych mieszkańców miasta. Tego dnia w Gorzowie Wielkopolskim obchodzimy Dzień Pamięci i Pojednania. Więcej tutaj.
36 tys. zł udało się zebrać podczas licytacji, które odbyły się na orkiestrowej scenie na Starym Rynku podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab „Klub u Szefa” zebrał prawie 314 tys. zł, sztab przy Szkole Podstawowej nr 20 –12,5 tys. zł. Więcej tutaj.
Stopa bezrobocia w Gorzowie już czwarty miesiąc nie zmienia się; w styczniu, podobnie jak w ostatnim kwartale ubiegłego roku, wyniosła 2,2%. Więcej tutaj.
Prezydent Miasta przyznał nagrody pieniężne i stypendia wyróżniającym się gorzowskim sportowcom oraz trenerom za wyniki osiągnięte w 2022 roku. Ich wręczenie odbyło się we wtorek (21 lutego) w nowej hali sportowej Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Więcej tutaj.
Zainteresowanie i pasja widoczne były na twarzach młodych uczestników „Gorzowskich Targów Edukacyjnych - Szkoły i Pracodawcy”, zorganizowanych przez Urząd Miasta 14 marca w Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Więcej tutaj.
Przywitaliśmy wiosnę; w piątek klienci Gorzowskiego Rynku Hurtowego na ryneczku przy Jerzego byli obdarowywani bukietami nowalijek i częstowani zdrowymi, kolorowymi kanapkami, przygotowanymi przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych. Więcej tutaj
16 uzdolnionych mieszkańców Gorzowa odebrało stypendia artystyczne Prezydenta Miasta. Ich łączna wartość to prawie 100 tysięcy złotych. To jedna z naszych najpiękniejszych inwestycji - podkreślił prezydent Jacek Wójcicki, wręczając wyróżnienia. Więcej tutaj.
Mieszkańcy Gorzowa będą oddychali czystszym powietrzem. Wszystko dzięki nowej inwestycji PGE Energia Ciepła w Gorzowie, która pozwoli całkowicie odejść od węgla kamiennego podczas produkcji energii elektrycznej i ciepła. Więcej tutaj.
14 maja, już po raz 41, odbył się Bieg Słowiański. Frekwencja, jak i pogoda, dopisała – w zawodach wzięło udział ponad pół tysiąca zawodników. Więcej tutaj.
21 maja w naszym mieście był największy w Polsce niedzielny obiad. Na Starym Rynku, już po raz drugi, odbył się Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni”, podczas którego były gotowane i degustowane regionalne potrawy, a wieczorem wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Więcej tutaj.
Ostatni, ale najważniejszy akord porozumienia pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a władzami Gorzowa w sprawie współfinansowania Filharmonii Gorzowskiej. Wicepremier Piotr Gliński oraz prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podpisali umowę w tej sprawie. Więcej tutaj.
4 czerwca już po raz drugi w Gorzowie odbyły się zawody w ramach Samsung River Triathlon Series. Aż 250 uczestników zmierzyło się z trzema dyscyplinami: jazdą na rowerze, bieganiem i pływaniem. Ponownie zobaczyliśmy pływających w Warcie. Więcej tutaj
W tegorocznym Nocnym Szlaku Kulinarnym rywalizowało 37 lokali gastronomicznych. Gorzowscy restauratorzy serwowali potrawy, w skład których wchodził szparag, a zadaniem degustujących było wybranie najlepszej. Więcej tutaj.
18 czerwca oficjalnie rozpoczął się doroczny cykl miejskich letnich imprez plenerowych. W niedzielę gwiazdą wieczoru cyklu Dobry Wieczór Gorzów był Mrozu, ale pierwszy koncert był już w piątek, kiedy to wystąpiła Anna Rusowicz. W sobotę m.in. uczestnicy Nocnego Szlaku Kulinarnego mogli wysłuchać złożonego z gorzowskich filharmoników kwartetu GaMaYiKa, po którym wystąpiła Natalia Przybysz z zespołem. Więcej tutaj.
Gorzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku świętował 24 czerwca 30-lecie działalności. Jego słuchacze przed południem spotkali się na uroczystej gali w gorzowskiej filharmonii, a wieczorem na Stary Rynku, w ramach cyklu Dobry Wieczór Gorzów, uczestniczyli w koncercie zespołów działających na UTW. Więcej tutaj.
Radni miejscy zebrali się na uroczystej sesji; świętowano 766 urodziny miasta, a honorowym obywatelem Gorzowa Wielkopolskiego w tym roku został Sebastian Świderski. Więcej tutaj.
Pierwsze miejsce w rankingu miast od 100 do 200 tys. mieszkańców, czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej - znamy oficjalne wyniki rywalizacji o puchar CAPS Rowerowej Stolicy Polski. Gorzów zajął czwarte miejsce, nasi rowerzyści przejechali ponad 818 tys. km. Więcej tutaj.
12 lipca odbyła się uroczystość wręczenia symboli zawodowych pierwszym absolwentom kierunku pielęgniarstwo na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii im. Jakuba z Paradyża. Więcej tutaj.
Świetna seria Wojciecha Nowickiego i najdalsze rzuty młotem w sezonie Pawła Fajdka oraz oczywiście przekonujące zwycięstwo Natalii Kaczmarek w biegu na 400 metrów były ozdobą drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski, które rozegrano na stadionie w Gorzowie. Więcej tutaj.
Dobiegła końca realizacja projektu pod nazwą Zawodowcy w Gorzowie 2.0. Był to jeden z największych projektów realizowanych w naszym mieście w placówkach edukacyjnych w zakresie kształcenia zawodowego. Więcej tutaj.
Poznaliśmy kolejnych liderów gorzowskiego biznesu. Podczas gali w Filharmonii Gorzowskiej wręczono „Nawigatory MOF GW” - Nagrody Gospodarcze Prezydenta Miasta. Więcej tutaj.
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat przyszło ośmioro gorzowian, a kolejni rodzice czekają na czwórkę maluchów. Więcej tutaj.
Podczas gali w Filharmonii Gorzowskiej inaugurującej kolejny miejski sezon kulturalny, wręczono „Motyle” - doroczne nagrody kulturalne prezydenta miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Otrzymali je aktorka Anna Łaniewska i malarz Roman Piciński. Więcej tutaj.
Stanisław Żytkowski – honorowy obywatel Gorzowa Wielkopolskiego, miejski radny, senator, znany i zasłużony adwokat, wybitny gorzowianin, został patronem ulicy w centrum miasta. Więcej tutaj.
Gorzów Wielkopolski wkracza w świat elektromobilności; uruchomione zostały cztery miejskie stacje ładowania aut elektrycznych oraz hybrydowych, a na finiszu są prace nad budową kolejnych ośmiu. W sumie udostępnione będą 32 miejskie punkty ładowania. Więcej tutaj.
Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego, przy wsparciu miejskich spółek, od kilku dni porządkuje zabytkowy cmentarz Świętokrzyski. To miejsce pochówku powstańców wielkopolskich, więźniów obozów hitlerowskich czy osób zasłużonych dla miasta, ważnych w jego historii. Z pomocą przyszedł też gorzowski Zakład Karny, którego osadzeni i skazani pracowali na cmentarzu społecznie. Więcej tutaj
To drugie takie miejsce w województwie, pierwsze w Gorzowie – w Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu otwarto Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA. Więcej tutaj.
Po 14 dniach rywalizacji w głosowaniu znamy już zwycięskie zadania w Budżecie Obywatelskim 2024. Tylko w weekend zamykający głosowanie oddano ponad 1000 głosów. Więcej tutaj.
4 listopada swoją premierę miała gra MONOPOLY Gorzów. Gorzowska edycja powstała przy udziale mieszkańców i przy wsparciu partnerów - firm i instytucji z Gorzowa. Więcej tutaj.
100 nowych drzew pojawiło się w Gorzowie. W ramach akcji #RośnijMY razem posadzili je rodzice dzieci urodzonych w ostatnim roku w mieście. Więcej tutaj
Prezydent Wójcicki przychylił się do wniosku Komitetu Obywatelskiego i zdecydował o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w zakresie zmiany nazwy miasta Gorzów Wielkopolski na Gorzów. Planowany termin ich przeprowadzenia to 6 maja-2 sierpnia 2024 r. Więcej tutaj.
Gorzowska Orkiestra Dęta świętuje 65 urodziny. Z tej okazji w Filharmonii Gorzowskiej odbył się ich wyjątkowy koncert; muzykom towarzyszyli soliści i artyści z innych gorzowskich formacji. Bisom nie było końca, a publiczność nagrodziła koncert owacją na stojąco. Więcej tutaj.
Gorzowianie na ten dzień czekali długie lata i w końcu się doczekali. W sobotni wieczór (9 grudnia) została otwarta Areny Gorzów – hala sportowo-widowiskowej. Imprezy z tej okazji trwały cały weekend, była też możliwość zwiedzenia obiektu. Więcej tutaj.
Pomysł na uzbrojenie terenów przy ulicach Dobrej i Miłej w Gorzowie i przeznaczenie ich na tereny inwestycyjne zakończył się sukcesem. 14 grudnia Miasto sprzedało dwie ostatnie działki. Więcej tutaj.
Rada Miasta 20 grudnia jednogłośnie przyjęła przyszłoroczny budżet Gorzowa Wielkopolskiego. Zakłada on inwestycje o wartości co najmniej 212,6 mln zł. Wydatki Miasta określono w nim na 1 mld 89 mln zł, a dochody na 967,84 mln zł. Deficyt wyniesie 121,76 mln zł, który zostanie pokryty kredytem i wolnymi środkami Miasta. Więcej tutaj.
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Bartłomiej Nowosielski