Powróć do: Budżet Obywatelski

Budżet obywatelski - informacje ogólne

Czym jest budżet obywatelski?

logo Budżetu Obywatelskiego Budżet obywatelski to coroczna dyskusja i współdecydowanie mieszkańców i mieszkanek o tym, na co wydana zostanie część budżetu miasta. Mieszkańcy i mieszkanki mogą zgłaszać swoje pomysły dotyczące terenów miejskich – np. zagospodarowanie skweru, remont chodnika czy organizację pikniku sąsiedzkiego. Wygrana zależy od ustaleń podjętych na spotkaniach dyskusyjnych oraz od wyników głosowania.  

To procedura, którą rozpoczynamy zazwyczaj w pierwszych tygodniach roku i kończymy jesienią. Jest ona podzielona na 5 etapów: nabór wniosków, weryfikację, spotkania dyskusyjne, głosowanie i ewaluację. Bardziej szczegółowy opis poszczególnych etapów znajduje się w zakładce pn. przewodnik wnioskodawcy a w zakładkach poświęconych kolejnym edycjom ich harmonogram.

Budżet obywatelski w Gorzowie

Gorzowski budżet obywatelski funkcjonuje od 2012 roku. Początkowo miał prostą formułę badania opinii mieszkańców. Na tej podstawie w budżecie miasta na 2013 r. zostało wpisanych 15 inwestycji wybranych przez mieszkańców. Następnie Rada Miasta Gorzowa Wlkp. przyjęła uchwałę nr LIV/610/2013 z 28 sierpnia 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych do Budżetu Obywatelskiego w ramach budżetu Miasta Gorzowa Wlkp. Od tego czasu gorzowski budżet obywatelski przeszedł wiele zmian i wciąż jest udoskonalany we współpracy z mieszkańcami podczas corocznej ewaluacji. Procedura została wzbogacona o podział miasta na rejony, podział zadań na kategorie, elektroniczny system obsługujący ten proces oraz wiele innych usprawnień.

Do 2023 zrealizowano już blisko 300 zadań zgłoszonych przez mieszkańców, a licznik ten wciąż bije. Jesteś ciekawy jakie to zadania? Możesz to sprawdzić za pomocą geoportalu - kliknij tutaj

Dlaczego warto?

1. Dbasz – Dzięki Tobie poprawia się wygląd Twojego najbliższego otoczenia.

2. Decydujesz – Twój głos decyduje, co i gdzie będzie realizowane ze środków publicznych.

3. Realizujesz – Dzięki Twojemu zaangażowaniu realizowane są cele istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów.

Co można zgłosić w ramach budżetu obywatelskiego?

Możesz zgłosić pomysł dotyczący zagospodarowania pobliskiego terenu zielonego, remontu ulicy czy chodnika, budowy placu zabaw, stworzenia parku kieszonkowego czy organizacji wydarzeń kulturalnych lub coś zupełnie nowego! Wszystko zależy od tego jakie potrzeby zauważacie w swoim otoczeniu. Muszą one jednak zamykać w katalogu zadań własnych miasta na prawach powiatu.

Dowiedz się więcej

Szczegółowe zasady oraz tryb przeprowadzenia tego procesu określa Uchwała Rady Miasta w sprawie Budżetu Obywatelskiego z 19 grudnia 2018 roku, która jest dostępna tutaj oraz Uchwały zmieniające dostępne tutaj tutajtutaj i tutaj.

Więcej informacji na temat trwającej edycji znajduje się w zakładce z dopiskiem bieżąca edycja. Informacje o zakończonych edycjach można znaleść w zakładce archiwum BO oraz BO w liczbach.

Zachęcamy również do śledzenia informacji na naszym profilu Przystań na konsultacje na Facebooku.

Ewolucję, jaką przeszedł gorzowski budżet obywatelski można prześledzić zapoznając się z raportami podsumowującymi kolejne edycje. Można je znaleźć w zakładce archiwum BO.

 Przykłady zrealizowanych zadań

zieleń oraz znak kierunkowy na trasę 7 wzgórzTrasa siedmiu wzgórz
od ul. Malachitowej do parku Słowiańskiego
Zrealizowana w ramach zadania: Trasa siedmiu wzgórz - trasa spacerowa Nordic Walking, ścieżka rowerowa - BO 2020

chłopal na deskorolceSkatepark
Park Kopernika
Zrealizowany w ramach zadania: Rozbudowa skateparku w Parku Kopernika - BO 2017

alejka w parku do bieganiaTrasa biegowa – parkrun
Park Kopernika
Zrealizowana w ramach zadania:  Parkrun – oznakowanie trasy – BO 2021

plac zabaw bawiące się dzieciIntegracyjny plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych
ul. 9 Muz (za Filharmonią Gorzowską)
Zrealizowany w ramach zadania: Integracyjny plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych - BO 2018

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.