Jak można ograniczyć niską emisję?
Oszczędzaj ciepło
Istnieje wiele prostych sposobów, które pozwalają nam na ograniczenie niskiej emisji. Można przeprowadzić termomodernizację domu. Można wymienić swój stary piec węglowy na nowoczesny kocioł z podajnikiem lub zainstalować ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne. Coraz więcej osób korzysta jednak z oferty miejskiej sieci ciepłowniczej, która z roku na rok jest coraz bardziej rozbudowywana. Wybór takiego rozwiązania przyczynia się do całkowitej eliminacji niskiej emisji w mieście i okolicy, co poprawi jakość naszego życia i polepszy stan zdrowia.
Jak skutecznie oszędzać ciepło siecowe?
Wielu z nas korzysta już z oferty miejskiej sieci ciepłowniczej. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach pozwalających ograniczyć koszty, jakie ponosimy w związku z ogrzewaniem naszego domu. Dzięki nim możemy zmniejszyć zużycie energii cieplnej nawet o 15%. Pamiętaj:
- przewietrzaj krótko ale skutecznie, tak by nie wychłodzić pomieszczeń (pamiętaj aby zmniejszyć wówczas dopływ ciepła). Niestety wielu z nas wietrzy pomieszczenia nawet kilka godzin, co przy włączonym kaloryferze powoduje znaczące straty ciepła;
- zapobiegaj powstawaniu przeciągów, gdyż w dłuższym okresie czasu znacząco obniżają one temperaturę pomieszczeń;
- staraj się utrzymywać optymalną temperaturę powietrza na poziomie od 19 do 21 st. C. Zbyt wysoka temperatura powoduje wysychanie śluzówek dróg oddechowych, co osłabia naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa i gardła. W rezultacie częściej się przeziębiamy;
- dostosuj temperaturę do indywidualnego stylu życia, a także do charakteru pomieszczenia – w pokojach dziennych nie powinna przekraczać 21 st. C.; w kuchni, gdzie temperatura podnosi się podczas gotowania, 19-20 st. C. Sen w zbyt ciepłym pomieszczeniu nie daje odpoczynku, dlatego w sypialni najlepiej utrzymywać nie więcej niż 17-19 st. C. W łazience powinno być najcieplej – nawet 25 st. C;
- przykręcaj grzejniki, gdy na zewnątrz panuje wyższa temperatura, a także wtedy, gdy opuszczasz mieszkanie na dłuższy czas (np. kilka dni) – pamiętaj, obniżając temperaturę o 1 st. C., możesz zmniejszyć ilość zużytej energii cieplnej aż o około 6%;
- staraj się zmniejszać temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywasz rzadko;
- nie zasłaniaj grzejników meblami lub grubymi zasłonami, gdyż w ten sposób ogrzewasz niepotrzebnie te przedmioty, a nie powietrze wewnątrz pomieszczenia;
- nie dopuszczaj do nadmiernego zawilgocenia pomieszczeń, ponieważ do ogrzania wilgotnego powietrza potrzeba znacznie więcej energii cieplnej;
- zasłaniaj w nocy okna zasłonami – pełnią one rolę dodatkowej izolacji, co zapobiega nadmiernemu wychładzaniu się pomieszczeń.
Problem da się rozwiązać
Rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza leży w dużej mierze w naszych rękach. Zrozumienie związku między naszym działaniem, a efektem jaki ono wywiera na środowisko jest niezbędne dla akceptacji zachodzących zmian, a także chęci ich wprowadzania.
W przypadku benzo(a)pirenu konieczne jest przede wszystkim działanie długofalowe, czyli eliminacja źródeł zanieczyszczenia. Wymiana źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne (np. kocioł gazowy, olejowy, ogrzewanie elektryczne lub nowoczesny kocioł retortowy) znacząco pomaga ograniczyć niską emisję.
Program KAWKA w Gorzowie Wielkopolskim
Optymalnym rozwiązaniem dla tych działań jest zamiana indywidualnego źródła ogrzewania lokali mieszkalnych na zasilanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, co jest nie tylko zdrowsze, ale i znacznie wygodniejsze. Takie mądre rozwiązania wspiera polityka miasta. Dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, WFOŚiGW w Zielonej Górze oraz przy udziale Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Gorzów, w ramach realizacji programu KAWKA, zrealizowano przedsięwzięcie pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w śródmieściu Gorzowa Wlkp.”
Inwestycję realizowano w latach 2014-2017 w partnerstwie: Miasto Gorzów Wlkp. (Lider projektu) oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z siedzibą w Bełchatowie Oddział Elektrociepłownia Gorzów (Partner projektu). Operatorem, tj. jednostką organizacyjną, realizującą zadanie jako Operator był Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie Wlkp.
Celem inwestycji było ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez zmianę systemów zaopatrzenia w energię cieplną, na obszarze o przekroczonych dopuszczalnych poziomach zanieczyszczeń – w śródmieściu Gorzowa Wlkp.
Inwestycja polegała na: demontażu źródeł ciepła opalanych paliwami stałymi, wykonaniu instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej, remoncie pomieszczeń pod montaż węzłów cieplnych, rozbudowie sieci ciepłowniczej i podłączeniu do niej budynków, w których zlikwidowano piece.
Dodatkowymi elementami było przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej wśród mieszkańców Gorzowa Wlkp. informującej o korzyściach zdrowotnych i społecznych wynikających z eliminacji źródeł niskiej emisji oraz przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł niskiej emisji oraz utworzenie bazy danych źródeł emisji z obszaru występowania przekroczeń.
W ramach inwestycji:
- zlikwidowano 2.927 przestarzałych pieców i kotłów opalanych paliwami stałymi,
- zainstalowano 230 węzłów cieplnych o łącznej mocy 14,58 MW,
- podłączono do sieci ciepłowniczej 236 budynków,
- wybudowano 9.569m sieci ciepłowniczej i przyłączy.