Konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy miasta na Gorzów
Konsultacje społeczne w tak ważnej sprawie jaką jest zmiana nazwy miasta to wyjątkowe wydarzenie, dlatego zachęcamy do powszechnego w nim udziału. Zaplanowaliśmy szereg narzędzi, z których można skorzystać aby wyrazić swoją opinię. Jest to proces zainicjowany przez samych mieszkańców, którzy powołali Komitet Obywatelski i jesienią ubiegłego roku złożyli wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych ws zmiany nazwy miasta na Gorzów. Natomiast w listopadzie ubiegłego roku Prezydent Miasta podjął decyzję o ich przeprowadzeniu, w wyniku czego rozpoczynamy dialog z mieszkańcami.
Celem konsultacji społecznych i zaplanowanych w ich ramach działań jest, co oczywiste, zebranie opinii oraz uzyskanie stanowiska mieszkańców w sprawie zmiany nazwy miasta, a także włączenie ich do dialogu i zaprezentowanie szerszego kontekstu omawianego zagadnienia.
Chcemy zaprezentować mieszkańcom szersze spojrzenie na temat nazwy miasta. Pokazać temat w ujęciu historycznym, językoznawczym, socjologicznym, geograficznym. Dlatego też podjęliśmy współpracę z zespołem ekspertów, który odpowiada za merytoryczne treści w tym zakresie. W jego skład wchodzi kadra naukowa Akademii im. Jakuba z Paradyża: prof. Elżbieta Skorupska – Raczyńska, prof. Przemysław Słowiński, prof. Arkadiusz Wołoszyn oraz dr Łukasz Budzyński.
Formy przeprowadzenia konsultacji:
- zbieranie uwag i opinii na formularzach
Wypełniony formularz uwag (do pobrania poniżej lub w urzędzie) w terminie do 2 sierpnia 2024 r. należy: wysłać w formie elektronicznej na adres: bsr@um.gorzow.pl; złożyć w formie papierowej w siedzibach Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Sikorskiego 4 oraz ul. Myśliborskiej 34 wysłać pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miast
- ankieta 19.07. do 2.08. - należy wypełnić tutaj
- spotkania informacyjne.
Plakat informacyjne dot. ankiety jest dostępny w plikach do pobrania u dołu strony. Można go pobrać i wydrukować w formacie A3 lub A4 - docelowy format należy wybrać w ustawieniach drukarki.
Terminy i miejsca spotkań:
- 11.06. godz. 17:00 Akademia im. Jakuba z Paradyża, aula im. prof. Stanisława Kirkora, ul. Chopina 52, bud. 5;
- 20.06. godz. 17:00 Urząd Miasta, sala sesyjna, ul. Sikorskiego 4;
- 25.06. godz. 17:00 SP 20, sala konferencyjna, ul. Szarych Szeregów 7 (wejście od ul. Sucharskiego).
Raport z konsultacji społecznych ws. zmiany nazwy miasta dostępny jest tutaj.
Materiały informacyjne
Procedura zmiany nazwy miasta - infografika
Nazwa Gorzowa Wielkopolskiego w perspektywie geograficznej.
prof. AJP dr Arkadiusz Wołoszyn
Według podziału Polski na jednostki fizyczno-geograficzne Kondrackiego (2002) teren miasta Gorzowa Wielkopolskiego leży w Obszarze Europy Zachodniej, Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego, Podprowincji Pojezierza Południowobałtyckiego na granicy dwóch makroregionów. Część południowa miasta należy do Pradoliny Toruńsko Eberswaldzkiej, a część północna do Pojezierza Południowopomorskiego. Dalsze uszczegółowienie na mezoregiony pozwala zaliczyć południową część miasta do Kotliny Gorzowskiej (315.33), a północną do Równiny Gorzowskiej (314.61). Według tego podziału Kotlina Gorzowska na południu graniczy z Pojezierzem Łagowskim (315.42) oraz z Bruzdą Zbąszyńską (315.44), a dopiero na południowym wschodzie z Pojezierzem Poznańskim (315.51) należącym do Mezoregionu Pojezierza Wielkopolskiego (ryc. 1). Czytaj więcej (plik do pobrania).
rys. fragment mapy Polski zawierającej granice jednostek fizyczno-geograficznych według Kondrackiego (2002).
Gorzów Wielkopolski. Zarys dziejów miasta wraz z uwzględnieniem historycznych aspektów pochodzenia nazwy miasta (wersja uzupełniona)
dr hab. Przemysław Słowiński
Liczące obecnie nieco ponad 115 tys. mieszkańców miasto posiada długą historię sięgającą wieków średnich. Przez zdecydowaną część swej historii było miastem niemieckim, a zmiany granic w 1945 r. oraz przypisanie poszczególnych terytoriów do państw wynikające z międzynarodowych rozstrzygnięć kończących II wojnę światową spowodowały, że miasto znalazło się w zarządzie państwa polskiego, następnie stało się integralną częścią państwa polskiego. Na temat miasta Landsberg an der Warthe – Gorzów Wielkopolski powstały opracowania polskich i niemieckich badaczy oraz popularyzatorów wiedzy z zakresu historii, kultury, administracji, literatury, prasy, edukacji i innych. Czytaj więcej (plik do pobrania)
rys. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich pod red. F. Sulimierskiego, B. Chlebowskiego, W. Walewskiego t. V, Warszawa 1884, s. 73-74.
Nazwa Gorzów Wielkopolski/Gorzów na tle toponimii ogólnej
prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska
Urzędowe zmiany nazw miejscowych uwarunkowane są przede wszystkim politycznie i administracyjnie, pod wpływem istotnych dla danego terenu nacisków historycznych i procesów transformacyjnych, jak odzyskanie jego niepodległości, powrót do dawnych granic przynależności, odzyskanie statusu tożsamościowego. Przykładem takiego dokumentu jest akt prawny, na mocy którego w 1946 roku wprowadzono nazwy miejscowe na terenach tzw. ziem odzyskanych, czyli Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości, wydane na podstawie art. 2 Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 24 października 1934 r. o ustalaniu nazw miejscowości i numeracji nieruchomości (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 850) oraz art. 2 dekretu z dn. 13 listopada 1945 r. o zarządzie ziem odzyskanych (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 295), a ustalające brzmienie polskich nazw miejscowości oraz ich pisownię. Czytaj więcej (plik do pobrania)
rys. Zarządzenie Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych
Problematyka nazwy miasta w perspektywie socjologicznej
dr Łukasz Budzyński
Wzrost ruchliwości społecznej, dynamiczne przemiany więzi społecznych, a także rosnąca złożoność struktur społecznych przy jednoczesnej ich nietrwałości, przyczyniają się do coraz większego zainteresowania się problematyką tożsamości. Poszukiwania odpowiedzi na pytanie „kim jestem?” jest realizowane na wielu poziomach. Jednym z nich jest poziom tożsamości zbiorowych wyrażające się w kategorii „My”. Przykładem takiej formy tożsamości może być tożsamość lokalna. Na poziomie miasta tożsamość taka rozumiana jest jako poczucie więzi z przestrzenią miejską wraz z istniejącą w jej obrębie specyfiką kulturową (symboliczną) oraz strukturalną. W wymiarze symbolicznym ważnym elementem będzie nazwa miasta, która nie jest tylko sekwencją liter. Jest ona symbolem, który wiąże się z historią, pamięcią, a także z osiągnięciami oraz emocjami ludzi w nim mieszkających. Nazwa miasta może być źródłem poczucia przynależności jego mieszkańców do określonej wspólnoty lokalnej. Czytaj więcej (plik do pobrania).
fot. ze zbiorów Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim
Prognoza skutków finansowych zmiany nazwy miasta
Wydział Geodezji i Katastru przygotował prognozę skutków finansowych zmiany nazwy miasta. Co ważne, ten dokument chcielibyśmy również poddać do konsultacji z mieszkańcami. W formularzu do składania uwag i opinii mogą Państwo wskazać rodzaj i wysokość kosztu, który powinien uzupełnić sporządzoną prognozę oraz podać jego podstawę prawną. Czytaj więcej (plik do pobrania).
Pytania i odpowiedzi:
Po co konsultacje? Czy nie ma ważniejszych spraw?
Konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy miasta to proces zainicjowany przez mieszkańców, którzy powołali Komitet Obywatelski i jesienią 2023 roku złożyli w tej sprawie wniosek. Natomiast w listopadzie ubiegłego roku Prezydent Miasta podjął decyzję o ich przeprowadzeniu, w wyniku czego prowadzimy obecnie dialog z mieszkańcami. Wniosek grupy mieszkańców o przeprowadzenie konsultacji społecznych jest dostępny poniżej.
Zaangażowanie gorzowian podczas spotkań i dyskusji świadczy o tym, że jest to temat ważny. Należy pamiętać, że równolegle z trwającymi konsultacjami społecznymi toczy się życie miasta i jego mieszkańców. Oznacza to, że dialog w sprawie ewentualnej zmiany nazwy miasta z powodzeniem może toczyć się właśnie teraz, szczególnie że zainicjowali go sami gorzowianie i jednocześnie pozostawać bez wpływu na trwające prace inwestycyjne, remonty czy pozostałą działalność administracyjną miasta.
Kto o tym zdecyduje? Kto ostatecznie podejmie decyzję?
Procedura zmiany nazwy miasta jest opisana w ustawie o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz. U. 2015 poz. 1083 Ustawa z dnia 29 sierpnia 2003 r.). Nadawanie nazw miejscowościom jest kompetencją ministra właściwego ds. administracji. O ewentualną zmianę nazwy może zawnioskować do ministra Rada Miasta, podejmując stosowną uchwałę. Zanim to nastąpi, Urząd Miasta przeprowadza konsultacje społeczne z mieszkańcami, a zebrane opinie przedstawi w raporcie z wynikami konsultacji. Oznacza to, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. W przypadku podjęcia przez radnych wniosku o zmianę oraz pozytywnej decyzji ministra zmiana będzie możliwa od 1 stycznia 2026 r.
Dlaczego nie zrobimy w tej sprawie referendum?
Referendum nie jest właściwym narzędziem w tym przypadku. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym* może zostać ono przeprowadzone w sprawie dotyczącej wspólnoty lokalnej, jeśli mieści się ona zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki. Natomiast nadawanie nazw miejscowościom jest kompetencją ministra właściwego ds. administracji.
Ponadto, zgodnie z ustawą o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych** do wniosku o zmianę nazwy miasta kierowanego do ministra właściwego ds. administracji należy dołączyć omówienie wyników konsultacji społecznych, dlatego muszą one zostać przeprowadzone.
Z przeprowadzenia konsultacji społecznych wynikają także dodatkowe korzyści. W referendum mogą wziąć udział jedynie osoby pełnoletnie. Natomiast w przypadku konsultacji wachlarz ten jest szerszy – może wziąć w nich udział każdy mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego.
*Dz. U2023 poz. 1317 t.j. Ustawa zdnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym
**Dz. U. 2015 poz. 1083 Ustawa z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych
Ile to będzie kosztować?
Urząd Miasta sporządził prognozę skutków finansowych ewentualnej zmiany nazwy miasta, w podziale na koszty obligatoryjne i fakultatywne, dotyczące mieszkańców, przedsiębiorców, urzędu miasta i podległych mu jednostek oraz innych instytucji publicznych.
Jeżeli masz uwagi do prognozy skutków finansowych, możesz je przekazać za pomocą formularza. Prognoza oraz formularz zgłaszania uwag znajdziesz w materiałach powyżej.
Ile razy będziemy na ten temat rozmawiać?
Temat zmiany nazwy miasta pojawia się w dyskusji publicznej już od kilkudziesięciu lat. Do tej pory miało miejsce kilka nieformalnych inicjatyw związanych z tym zagadnieniem. Natomiast obecnie trwające konsultacje społeczne są pierwszym, podejmowanym w ramach obowiązującej procedury, formalnym krokiem w tej sprawie. W konsultacjach społecznych mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy, niezależnie od tego czy chcą zmiany czy pozostawienia nazwy, do czego gorąco zachęcamy.
Kiedy poznamy wyniki konsultacji społecznych?
Zgodnie z regulaminem prowadzenia konsultacji społecznych Urząd Miasta ma 30 dni na opublikowanie raportu z przeprowadzonych konsultacji. Oznacza to, że materiał, w którym podsumujemy zebrane opinie i stanowiska przedstawimy mieszkańcom na początku września podczas konferencji prasowej oraz poprzez publikację w biuletynie informacji publicznej.
Ważne dokumenty:
Zarządzenie Prezydenta Miasta ws. konsultacji społecznych - tu.
Ogłoszenie Prezydenta Miasta - tu.
Wniosek Komitetu Obywatelskiego ws. konsultacji społecznych nt. zmiany nazwy miasta- tu - ogłoszenie poniżej.
Wniosek komitetu obywatelskiego - pdf.
Lista osób popierających wniosek - pdf.