Powróć do: Promocja miasta

Kasety stilonowskie

mural kasetaKaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa), to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Najczęściej spotykane są kasety C60 (taśma o długości 85 m i grubości 18 mikronów).  Daje to długość nagrania 2 × 30 minut. Kaseta C90 (2 × 45 minut) ma 132 m długości i 12 mikronów grubości. Kaseta C120 ze względu na zbyt delikatną i cienką taśmę nie jest często stosowana. Były produkowane przez: 3M, AGFA, BASF, Grundig, Hitachi, JVC, Maxell, Memorex, Philips, Scotch, Sony, TDK, Technics Toshiba i inne mniejsze firmy. W Polsce produkowana przez: Zakłady Wyrobów Chemicznych CHEMITEX STILON w Gorzowie Wielkopolskim oraz Zakłady Wyrobów Chemicznych CHEMITEX WISKORD w Szczecinie. Kasety magnetofonowe należały niegdyś – obok płyt gramofonowych do najpopularniejszych nośników dźwięku, a przed upowszechnieniem się płyt kompaktowych CD – jako nośnik danych. Używana była jako pamięć masowa w popularnych komputerach 8-bitowych jak: Atari, Commodore, ZX Spectrum, Timex, Amstrad CPC.
Dzięki pomysłowi aby zapisywać dźwięk na taśmie magnetycznej dokonała się rewolucja w świecie rozrywki na całym świecie. Kasety były niewielkich rozmiarów, dzięki czemu słuchacz mógł zabrać dźwięk wszędzie ze sobą – a rozrywka jakim stało się słuchanie muzyki – zyskała na popularności. Kasety dawały użytkownikom poczucie wolności, swobody. Mogli oni nagrywać własne składanki, muzykę z koncertów na żywo, tworzyć niepowtarzalne treści. Kierowcy samochodów przestali być uzależnieni od radia, pojawiły się pierwsze odtwarzacze samochodowe. Mogli oni sami wybrać dźwięki jakie towarzyszyły im podczas podróży.

Gorzów jest częścią tej muzycznej rewolucji, bowiem w latach 70 XX wieku gorzowskie Zakłady Włókien Chemicznych Stilon  były Największym producentem kaset magnetofonowych w Polsce i jednym z większych w Europie. Pierwsze partie taśm magnetofonowych zostały tu wyprodukowane już w 1958 roku.  Od 1959 roku Gorzów stał się mekką fanów muzyki z całej Polski. Przyjeżdżali z całej Polski i  całe dnie stali w kolejce do sklepu firmowego, by kupić oryginalną taśmę magnetofonową.

Dzisiaj kaseta jako symbol wykorzystywana jest w sztuce użytkowej oraz wizualnej. W Gorzowie kasety możemy podziwiać na muralu, który znajduje się, przy ul. Spichrzowej, nieopodal Bulwaru, w kilku miejscach miasta stojaki rowerowe mają kształt kasety, symbol ten zdobi przestrzeń miejską.

Kaseta wciąż budzi pozytywne emocje wśród mieszkańców miasta oraz turystów. Miasto korzysta z tego potencjału i przygotowuje gadżety z motywem kasety. Ta w ostatnich latach pojawiła się na koszulkach, torbach, magnesach, kubkach, dostępny jest również pendrige w kształcie słynnej C-60 ZWCh Stilon Gorzów.   

Fot. Bartłomiej Nowosielski

 

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.