Czyste powietrze w Gorzowie

Zdjęcie do Czyste powietrze w Gorzowie

Mieszkańcy Gorzowa będą oddychali czystszym powietrzem. Wszystko dzięki nowej inwestycji PGE Energia Ciepła w Gorzowie, która pozwoli całkowicie odejść od węgla kamiennego podczas produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Prezydent Jacek Wójcicki wziął udział w czwartek (20 kwietnia) w uroczystym wmurowaniu aktu erekcyjnego pod budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej w gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

W ramach inwestycji na terenie elektrociepłowni powstaje m.in. budynek kotłowni, stacja przygotowania gazu, dwa kotły oraz niezbędna infrastruktura, w tym rurociągi oraz instalacje elektryczne. Podstawowym paliwem będzie wysokometanowy gaz systemowy. Koszt inwestycji przekroczy 40 mln zł. Budowa kotłowni rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku.

To bardzo ważna inwestycja dla miasta. To będzie kocioł, który docelowo zastąpi ten ostatni węglowy. Dzięki temu już za chwilę ciepło i energia w mieście będą w 100% z gazu. Zmniejszymy emisję dwutlenku węgla i pyłów, będziemy oddychać czystym powietrzem. To bardzo ważne - podkreślał podczas uroczystości prezydent Wójcicki.

Gorzowski Oddział PGE Energia Ciepła jest liderem transformacji energetycznej w sektorze ciepłownictwa. To tutaj powstał pierwszy w Polsce blok gazowo-parowy w 1999 roku. Z kolei w 2017 roku oddano drugi - jeden z najnowocześniejszych w całym kraju. 

Jako producent ciepła i energii elektrycznej jesteśmy nieodłączną częścią miast, w których prowadzimy działalność. Naszą ambicją jest zapewniać do 2030 r. co najmniej 70 proc. ciepła wytwarzanego z paliw nisko bądź zeroemisyjnych. Aby to osiągnąć w naszych elektrociepłowniach prowadzimy projekty inwestycyjne zmierzające do całkowitego wyeliminowania węgla w procesie produkcji – powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. 

Wykonawcą inwestycji jest Bipromet z Katowic. Spółka zaprojektowała oraz wybuduje cały obiekt w formule „pod klucz”. Prace potrwają do końca 2023 roku.

Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej przebiega zgodnie z planem. Zakończone prace pozwolą na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego do końca 2023 roku. Inwestycja wpłynie na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła naszej elektrociepłowni przy spełnieniu nawet najbardziej restrykcyjnych norm środowiskowych - powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Do PGE Energia Ciepła w Gorzowie Wielkopolskim należy elektrociepłownia o łącznej mocy 367 MWt oraz ponad 136 km sieci ciepłowniczej.  

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) oraz sieci ciepłownicze o długości 700 km. 

Wydział Promocji i Informacji

Fot. Łukasz Kulczyński

Galeria zdjęć

20230420-IMG_7365-fot.Lukasz.Kulczynski 20230420-IMG_7454-fot.Lukasz.Kulczynski 20230420-IMG_7492-fot.Lukasz.Kulczynski 20230420-IMG_7517-fot.Lukasz.Kulczynski 20230420-IMG_7522-fot.Lukasz.Kulczynski 20230420-IMG_7526-fot.Lukasz.Kulczynski 20230420-IMG_7530-fot.Lukasz.Kulczynski 20230420-IMG_7534-fot.Lukasz.Kulczynski 20230420-IMG_7539-fot.Lukasz.Kulczynski 20230420-IMG_7592-fot.Lukasz.Kulczynski
powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.