Powróć do: Zwierzęta w mieście

Zwierzęta dzikie

Czym są dzikie zwierzęta?

Są to wszystkie zwierzęta wolnożyjące w warunkach niezależnych od człowieka i nie zaliczone do grupy zwierząt domowych czy gospodarskich. Zwierzęta wolnożyjące jakie często spotykamy na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego to: sarny, dziki, lisy, bobry, jeże, wiewiórki, szopy, borsuki, nietoperze, ptaki różnych gatunków, w tym też drapieżne takie jak pustułki, myszołowy czy sowy.

 

Skąd się biorą dzikie zwierzęta w mieście?

Widok dzikiego zwierzęcia w mieście nie należy już do rzadkości. Rozbudowywanie miast wiąże się z zabieraniem terenów leśnych i łąk, co powoduje utratę przez dzikie zwierzęta ich naturalnych ostoi. W konsekwencji zaczynają szukać nowych miejsc bytowania i trafiają do miasta. Dodatkowym powodem ich coraz częstszego występowania w mieście jest łatwiejszy dostęp do pożywienia. Wyrzucane przez ludzi śmieci i niezabezpieczone śmietniki stanowią dodatkową zachętę dla zwierząt. Niektórzy mieszkańcy pomagają ptakom wysypując resztki pieczywa. A to nic innego jak „stołówka” dla dzików oraz szkoda dla ptactwa, którego nie należy karmić chlebem. Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek i innych poważnych schorzeń, np. kwasicy żołądka.

 

Co zrobić, gdy spotkasz się z którymś z dzikich zwierząt na terenie miasta?

  • zwierzęta zdrowe

Jeżeli zwierzę nie jest ranne lub chore, należy je zostawić w spokoju. W sezonie wiosennym niejednokrotnie można spotkać młode ptaki, które sprawiają wrażenie niezdarnych i „nieumiejących latać”. Są to podloty, czyli młode ptaki, które właśnie są w trakcie nauki latania. Znajdują się one pod opieką rodziców, którzy chronią je oraz karmią i nie należy takich ptaków zabierać z ich naturalnego środowiska. W przypadku, gdy ptak znajduje się w miejscu, gdzie może grozić mu niebezpieczeństwo (np. na chodniku czy jezdni) można delikatnie przenieść go w bezpieczne miejsce, niezbyt daleko, aby rodzice byli w stanie go usłyszeć i odszukać.
Nie zabierajmy zdrowych ptaków do domu czy do lecznicy, ponieważ powodowani chęcią pomocy, możemy im tylko zaszkodzić. Podobna zasada dotyczy młodych zwierząt, które możemy znaleźć w lasach czy na łąkach. Wyglądają one nieraz na opuszczone i osierocone, ale najczęściej wcale tak nie jest. Ich matki przebywają zwykle w okolicy, żerując, bądź zajmując się innymi osobnikami z miotu. Małych zwierząt, o ile nie są ranne, nie należy zabierać z ich miejsca przebywania, ani nawet dotykać.

  • zwierzęta niebezpieczne lub agresywne

W przypadku spotkania w mieście zwierząt, które mogą być niebezpieczne lub agresywne (np. dzik) należy zawiadomić Straż Miejską, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta lub policję. Służby te skontaktują się z pogotowiem ds. dzikich zwierząt, z którym Miasto ma podpisaną umowę. Podczas spotkania z dzikiem nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, wystarczy spokojnie się oddalić. Absolutnie nie wolno ich karmić, dotykać czy zaczepiać, ani tym bardziej atakować.

  • zwierzęta ranne lub chore

W przypadku zwierzęcia rannego lub chorego również należy zawiadomić powyższe służby, które powiadomią lekarza weterynarii, z którym Miasto ma podpisaną umowę. Najważniejsze o czym należy pamiętać to fakt, że udzielenie pomocy dzikiemu zwierzęciu ma na celu jak najszybsze przywrócenie jego do naturalnego środowiska. 

 

Pomoc weterynaryjna

Miasto ma podpisane dwie umowy na

  • udzielenie pomocy weterynaryjnej w warunkach klinicznych chorym dzikim zwierzętom oraz poszkodowanym w kolizjach drogowych
    - z dr Mirosławem Pińczakiem prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą „Usługi Weterynaryjne” Agnieszka Goniuch-Pińczak i Mirosław Pińczak Spółka Partnerska Lekarzy Weterynarii, ul. Okólna 27A, 66-400 Gorzów Wielkopolski
  • udzielenie pomocy weterynaryjnej w terenie chorym dzikim zwierzętom oraz poszkodowanym w kolizjach drogowych
    - z dr Krzysztofem Tymszanem prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą Prywatna Lecznica dla zwierząt, ul. Śniadeckich 14, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Do obowiązków obu wykonawców należy udzielenie pomocy weterynaryjnej w taki sposób, aby jak najszybciej dzikie zwierzę mogło zostać wypuszczone na wolność. Dr Krzysztof Tymszan najczęściej udziela pomocy w terenie; jeżeli zachodzi potrzeba przewozi ranne zwierzę do szpitala, który usytuowany jest w jego gabinecie przy ul. Fredry 9c. Podstawowym obowiązkiem wykonawców jest ratowanie życia poprzez specjalistyczne zabiegi chirurgiczne oraz podawanie odpowiednich leków. W przypadku konieczności hospitalizacji zwierzęcia, zapewniona jest mu woda oraz pokarm odpowiedni dla danego gatunku.

Umowy z wykonawcami są tak skonstruowane, że nie przewidują dni wolnych od pracy. Wykonawcy mają obowiązek przyjąć zwierzę lub podjechać na miejsce zdarzenia każdego dnia (niezależnie czy jest to dzień świąteczny) i o każdej godzinie (kolizje drogowe najczęściej zdarzają się w nocy).

 

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.