Powróć do: Środowisko

Pomniki przyrody

Pomnik przyrodyDrzewa od zawsze zajmowały istotne miejsce w życiu człowieka. Od zarania dziejów były obecne w wierzeniach, literaturze i sztuce. W Polsce pionierem ochrony przyrody, który jako pierwszy pod koniec XIX wieku zwracał uwagę na potrzebę ochrony drzew był Marcin Raciborski (1863-1917).

Obecnie pomnik przyrody jest jedną z form ochrony indywidualnej przewidzianej przez ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej i krajobrazowej, odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, np. okazałych rozmiarów drzewa.

Gorzów Wielkopolski może poszczycić się pokaźną liczbą drzew uznanych za pomniki przyrody. Aktualnie na terenie naszego miasta znajduje się 187 drzew, które podlegają ochronie prawnej jako pojedyncze drzewo lub grupa drzew oraz 3 pnącza.

Warto chronić drzewa, szczególnie te stare, okazałe, będące świadkami przeszłości. Pochłonięci codziennymi sprawami często nie dostrzegamy wokół nas swoistego piękna, które roztaczają. Od wielu lat staramy się chronić najcenniejsze egzemplarze drzew znajdujące się na terenie naszego miasta. Bywa jednak tak, że pomimo wielu starań i zabiegów, niektóre z nich tracone są bezpowrotnie.

Aktualny wykaz pomników przyrody znajduje się w załączniku poniżej.

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.