1. Schody Donikąd


Lokalizacja:

Podobszar rewitalizacji R1

Opis przedsięwzięcia:

Przywrócenie mieszkańcom jednego z najważniejszych, wyłączonych z użytkowania obszarów miejskich, o bardzo wysokim ładunku emocjonalnym, związanym z przynależnością i tożsamością społeczności miasta, o wysokich walorach architektonicznych i przestrzennych.

Wstępny zakres:
•    dostosowanie istniejącej infrastruktury do nowej funkcji społeczno-kulturowej jako zwieńczenie zrealizowanego już przedsięwzięcia rewitalizacyjnego - rewaloryzacji Parku Siemiradzkiego. Przedsięwzięcie obejmuje wykonanie przebudów i adaptacji  obiektów i przestrzeni (przebudowa i dostosowanie części obiektu - stopni, spoczników i balustrad, utworzenie placów, ukształtowanie i zagospodarowanie terenu, budowa elementów małej architektury - ławki, pergole, balkony, tarasy).
•    ciągi piesze (schody) i pieszo-rowerowe, 
•    elementy błękitno-zielonej infrastruktury (zagospodarowanie wody opadowej na terenie, mała retencja, urządzenie powierzchni biologicznie czynnych, rozszczelnienie nawierzchni utwardzonych, aranżacja zieleni, fontanny, wodospady) 
Zadanie stanowi element szerszej koncepcji zagospodarowania rejonu „Schodów Donikąd” - ul. Drzymały. Oprócz powyżej opisanych zadań, przewidzianych do dofinansowania w ramach FEWL, Działanie 8.1, planuje się do realizacji z innych źródeł finansowania, budowę obiektów pełniących funkcję usług publicznych: społecznych i kulturowych, w miarę możliwości - pozyskanie energii dla terenu ze źródeł odnawialnych. 
Proces projektowania związany z przedsięwzięciem jest uspołeczniony poprzez powołanie zespołu ekspertów (architektów, urbanistów, architektów krajobrazu), którzy w trybie wspólnej pracy warsztatowej opracowują koncepcję projektową. Zespół bierze pod uwagę wszystkie dotychczasowe opracowania, jakie na przestrzeni lat zostały wytworzone dla terenu: wyniki dwóch konkursów architektonicznych, prac dyplomowych, prac semestralnych oraz zleceń komercyjnych. Wzięto pod uwagę także dostępne ekspertyzy stanu technicznego. Założenia dla zagospodarowania terenu są również konsultowane z przedstawicielami środowiska kultury i usług społecznych, którzy “sąsiadują” z terenem przedsięwzięcia i będą jego stałymi użytkownikami.  
Przedsięwzięcie możliwe do realizacji w ramach Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego.

Celem zadania będzie:
•    uwypuklenie walorów środowiska naturalnego,
•    zaspokojenie i wzmocnienie poczucia przynależności,
•    nadanie priorytetu dotychczas zdegradowanemu miejscu w centrum miasta,
•    uszanowanie cyklu życia obiektu,
•    dostosowanie obiektu i przestrzeni do potrzeb mieszkańców (wysokowartościowa, rekultywowana otwarta przestrzeń publiczna przeznaczona do aktywnego spędzania czasu, organizacji wydarzeń o charakterze kulturalno-społeczno-edukacyjnym) 
•    włączenie społeczne grup wykluczonych z obszaru rewitalizacji, 
•    przywrócenie mieszkańcom dotychczas nieczynnej, zdegradowanej i niebezpiecznej przestrzeni 
•    wsparcie obiektu infrastruktury o charakterze niezabytkowym na rewitalizowanym obszarze, 
•    wsparcie infrastruktury pieszej i rowerowej, 
•    zielona infrastruktura wybudowana lub zmodernizowana w celu przystosowania się do zmian klimatu.

Opis oddziaływania na kryzys:   
Zdegradowany teren, na którym jest obecnie „dziki” parking otrzyma nową funkcję z elementami błękitno-zielonej infrastruktury. Obiekt wyłączony z użytkowania, miejsce koczowania, dzikie wysypisko zostanie zaaranżowany jako odnowiona przestrzeń otwarta i dostępna dla mieszkańców. Teren wyłączony z użytkowania, z obiektami w stanie awarii budowlanej zostanie przywrócony miastu i mieszkańcom.    

Szacunkowa wartość i źródło finansowania    

25 000 000 zł
Fundusze Europejskie dla Lubuskiego, Działanie 8.1, opcjonalnie inne środki krajowe i UE, środki własne, partnerstwo publiczno–prywatne. Wydatki na infrastrukturę komunalną nie przekroczą 25% wartości całkowitej projektu. Wydatki na nową infrastrukturę rowerową, ciągi piesze lub pieszo-rowerowe nie przekroczą 15% wydatków kwalifikowanych projektu.
Realizacja: 2025-2029

        
Podmiot realizujący
Miasto Gorzów Wielkopolski/Inwestor w ramach ZPI    

Prognozowane rezultaty

Utworzenie nowej zielonej przestrzeni publicznej, udostępnienie nowego wejścia do Parku od ul. Drzymały.


Wskaźnik oceny prognozowanych rezultatów:
Wskaźniki rezultatu:
•    Wielkość nowopowstałych powierzchni biologicznie czynnych. Wartość początkowa 0, wartość referencyjna zostanie określona na późniejszym etapie wdrażania.
•    Powierzchnia obszarów objętych rewitalizacją. Wartość początkowa- 0, wartość referencyjna - 0,2 ha
•    Liczba wspartych obiektów o charakterze niezabytkowym. Wartość początkowa 0, wartość referencyjna 1. 

Cele realizowane przez przedsięwzięcie:
Cel szczegółowy 4.4 Zwiększać powierzchnie biologicznie czynne na obszarach rewitalizacji
Cel szczegółowy 4.7. Adaptacja do zmian klimatu na obszarach rewitalizacji 
Cel szczegółowy 5.3. Tworzyć z udziałem mieszkańców wzorcowe publiczne przestrzenie spotkań i rekreacji w podobszarach rewitalizacji.

Dominujący typ interwencji:   
Przedsięwzięcie o charakterze funkcjonalno - przestrzennym    

Komplementarność:

Przedsięwzięcie jest komplementarne z następującymi przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi:

• Centrum Gorzowa Od Nowa,
• Rekreacyjna trasa pieszo - rowerowa wzdłuż Kłodawki,
• "Kwadrat" - wzorcowa miejska przestrzeń rekreacyjna,
• Gorzowskie standardy przestrzeni publicznej, Rewaloryzacja Parku Siemiradzkiego.

Sposób zapewnienia dostępności:
Obiekt Schodów Donikąd zlokalizowany na stromej skarpie jest częścią Parku Siemiradzkiego, który został zrewaloryzowany i przywrócono jego dostępność.
Plac miejski u podnóża skarpy (obecnie dziki parking) jest placem ogólnodostępnym dla szerokiego grona użytkowników. Przestrzenie te zostaną zaprojektowane przy uwzględnieniu zasad projektowania uniwersalnego. 
Sama skarpa i strome schody należy traktować jako dzieło architektury w swojej formie, zatem dostępność samego obiektu zostanie zapewniona w miarę technicznych możliwości, racjonalności kosztów usprawnień, oraz z uszanowaniem charakteru obiektu i miejsca oraz zasad Nowego Europejskiego Bauhausu, w szczególności cyklu życia obiektu.

Więcej na temat projektu:

Prezentacja koncepcji Schodów Donikąd - kliknij, aby przejść.

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.