Powróć do: O mieście

Symbole miasta

Flaga Gorzowa Wlkp.Barwy i Flaga Miasta

Barwami Miasta Gorzowa Wlkp. są kolory zielony, biały i czerwony, ułożone w trzech poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru zielonego, środkowy koloru białego i dolny koloru czerwonego. Przy ułożeniu barw Gorzowa Wlkp. w układzie pionowym, kolor zielony umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej od przodu. Flagą Miasta Gorzowa Wlkp. jest prostokątny płat tkaniny o barwach Gorzowa Wlkp. o stosunku długości do szerokości 11:6. Pośrodku płatu flagi może być umieszczony wizerunek herbu Miasta.
 

Herb miasta

Herb Miasta

Oficjalny wizerunek herbu zatwierdziła Rada Miasta w 1996 roku. Zgodnie z Uchwałą herb miasta przedstawia na białym polu czerwonego orła trzymającego w szponach zielone liście koniczyny. Dziób i szpony orła są koloru złocistego. Z historią tego symbolu możecie się zapoznać tutaj.
 

 

Pieczęć Rady Miasta

Pieczęć Rady Miasta

Pieczęcią Rady Miasta jest metalowa pieczęć okrągła o średnicy 36 mm zawierająca pośrodku wizerunek herbu Miasta, a w otoku napis „Rada Miasta Gorzowa Wlkp.”. Miejscy rajcy posługują się nią od 1996 roku, czyli od czasu gdy został zatwierdzony oficjalny wizerunek gorzowskiego herbu. 

 

 

Sztandar miasta

Sztandar Miasta

Miasto Gorzów Wlkp. posiada także sztandar i jest on jego najmłodszym symbolem. Po raz pierwszy nadano go miastu 18 lipca 1980 roku. Jednak już w 1989 roku zaprzestano jego stosowania i opracowano nowy wzór. Ten został przyjęty Uchwałą Rady Miasta podczas sesji 8 lutego 1995 roku. Na jednej stronie sztandaru znajdują się cztery trójkątne pola w kolorach miasta: zielonym, czerwonym i dwoma białymi. Na lewym trójkącie białym jest napis :Gorzów Wlkp”, na prawym białym złoty napis z datami „1257” – rok założenia miasta i „1945” – rok przyłączenia miasta do Polski oraz „1995” – rok ufundowania sztandaru.
 
 W centralnym miejscu znajduje się herb miasta. Druga strona sztandaru przedstawia symbole państwowe. Są na niej cztery trójkątne pola: dwa białe i dwa czerwone. Na górnym znajduje się zloty napis „Rzeczpospolita” na dolnym „Polska”. W środku jest godło państwowe. Sztandar ma wymiary 105 x 105 cm, obszyty jest złotymi frędzlami, a na jego drzewcu znajduje się głowica z godłem państwowym.

 

Hejnał miastaHejnał miasta

Krótki utwór muzyczny skomponowany na trąbkę przez Jana Kupczyńskiego. Od 2013 roku jeden z najważniejszych – obok flagi miasta i herbu miasta – symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Wybrany przez komisję (wiceprezydent Gorzowa Bogusław Andrzejczak, naczelnik wydziału kultury Lidia Przybyłowicz, muzycy: Szczepan Kaszyński, Bolesław Malicki i Jan Markuszewski, muzykolog Katarzyna Sikorska, dziennikarka Radia "Gorzów Plus" Wanda Milewska i dziennikarka "Gazety Wyborczej" Renata Ochwat) spośród 55 propozycji 30 autorów. Zatwierdzony został przez Radę Miasta i zagrany po raz pierwszy 5 grudnia 2001 roku. Obok podstawowej wersji na trąbkę solo, utwór rozpisany jest też na dwie i trzy trąbki. Hejnał odtwarzany jest codziennie w południe z budynku Urzędu Miasta oraz grany podczas doniosłych uroczystości miejskich. Zapis nutowy utworu jest załącznikiem nr 4 do Statutu Miasta i podlega ochronie prawnej.  

Hejnał można odsłuchać klikając na poniższy odtwarzacz.

 

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.