Powróć do: Mały dialog

Koncepcja modernizacji Parku Czechówek

park tablica informacyjnaWe wtorek 22 sierpnia 2023 r. odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące modernizacji parku Czechówek. Wzięli w nim udział mieszkańcy, którzy chcieli zapoznać się ze wstępną koncepcją, określającą kierunki planowanych działań. 


Zakres planowanej modernizacji to m.in.:
· punktowa naprawa wyznaczonych szlaków oraz wzmocnienie szlaków w okolicy stawu wraz z uregulowaniem przepływu istniejących cieków wodnych,
· wykonanie oznakowania przebiegu wyznaczonych szlaków oraz oznakowanie dojść do projektowanych miejsc rekreacyjnych,
· mała architektura: ławki, kosze na śmieci, tablice edukacyjne o leśnym charakterze,
· renowacja polany parkowej i aranżacja zieleni,
· montaż wiaty rekreacyjnej,
· zaprojektowanie placu zabaw z urządzeniami siłowni zewnętrznej na polanie.

fot. Jan Wojtanowski


Relacja ze spotkaniaosoba prezentująca material na dużym ekranieW tematykę spotkania uczestników wprowadziła dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego - Agnieszka Kuźba. Zaprezentowała  informację o historii parku jego roślinności, żyjących tam zwierzętach oraz ciekawostki takie jak legenda o dorożkarzu. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja koncepcji. Przedstawił ją jej autor, Krzysztof Leśnicki z pracowni Siedem Wzgórz. 

Najważniejsze założenia koncepcji to zachowanie naturalnego, leśnego charakteru tego miejsca. Prace projektowe skupiają się głównie w dwóch punktach: przy stawie (tu planowane są m.in.: odtworzenie kaskady kamiennej z wodospadem, ścieżka z kruszywa prowadząca do planowanej drewnianej wiaty rekreacyjno-widokowej z ławostołem, umocnienie traktu pieszego w obrębie cieku wodnego jako drewniana kładka, oczyszczenie oczka wodnego z naniesionej ziemi i mułu oraz obsadzenie go wodną roślinnością ozdobną) oraz na polanie  (planowane są m.in.: wiata rekreacyjna, ławki, kosze na śmieci, oświetlenie solarne, łąka kwietna plac zabaw, siłownia zewnętrzna, boisko do gry w bule. Projektowane są również miejsca postojowe z naturalnej nawierzchni oraz nowe nasadzenia zieleni).

Ponadto na terenie całego parku miałyby pojawić się oznakowania szlaku i mapy zbiorcze ułatwiające orientację podczas spacerów. Same ścieżki natomiast miałyby być oczyszczone i udrożnione. Planuje się wzmocnienia ścieżek w punktach uszkodzonych przez erozje wodne.

grupa osób oglądająca prezentacjęCiekawym punktem spotkania była dyskusja. Najważniejsze kwestie, które poruszali mieszkańcy to m.in. bezpieczny i dogodny dojazd do parku zarówno środkami komunikacji publicznej jak i rowerami, bezpieczna droga piesza, brak chodnika przy ul. Warszawskiej uniemożliwiający dojście do parku, możliwość rozbudowy funkcjonującego w górnej części parku toru do ekstremalnej jazdy rowerami, konieczność zwrócenia uwagi na gatunki chronione, organizacja miejsca do rozpalenia ogniska, usprawnienie systemu melioracyjnego, organizacja miejsc postojowych w innej lokalizacji np. wzdłuż drogi dojazdowej, ponadto zgłaszano następujące propozycje: odtworzenie symbolicznego grobu dorożkarza,  skonsultowanie boiska do bule z lokalnym środowiskiem, propozycja lokalizacji parkingu przy górnej (północnej) granicy parku, lokalizacja drogi rowerowej na drodze gruntowej okalającej park od strony północnej, połączenie szlaków turystycznych, powrót do dawnych nazw np. „Złoty Potok”.

Zebrane opinie i uwagi zostaną teraz poddane analizie pod kątem możliwości wprowadzenia ich do dokumentacji projektowej. Dalsze planowane kroki to przygotowanie wniosków o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej.

W załączniku plik z rysunkiem wstępnej koncepcji modernizacji parku Czechówek.

fot. Anna Bonus - Mackiewicz

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.