Lokalizacja:
Obszar rewitalizacji.
Opis przedsięwzięcia:
Stworzenie Gorzowskiego Centrum Innowacji (GCI) ma umożliwić rozwój technologiczny i edukacyjny oraz wspierać zrównoważony rozwój społeczno -gospodarczy miasta i regionu, przy jednoczesnym zmniejszaniu istniejących barier i luk społecznych oraz technologicznych.
Szczegółowe cele GCI to:
• podnoszenie kompetencji technologicznych i naukowych,
• zwalczanie wykluczenia technologicznego,
• stymulacja innowacji i rozwoju regionalnego,
• integracja społeczna i rozwój talentów,
• rozwój lokalnego ekosystemu naukowo-technologicznego,
• zwiększenie atrakcyjności regionu.
Przedmiotem projektu jest przekształcenie istniejących budynków na osiedlu Zawarcie w Gorzowskie Centrum Innowacji poprzez działania spełniające kryteria kwalifikowalności do dofinansowania.
Projekt obejmuje:
1. Przebudowa i rozbudowa budynków. Zakres prac obejmie zmiany konstrukcyjne i funkcjonalne obiektów, które pozwolą na dostosowanie ich do nowych celów. Wykonane działania będą stanowiły istotną przebudowę przestrzeni. Modernizacja instalacji wewnętrznych i strukturalnych zostanie przeprowadzona w ramach tej przebudowy, uwzględniając wymogi techniczne i funkcjonalne.
2. Adaptacja przestrzeni wewnętrznych. W ramach przebudowy planuje się dostosowanie układu przestrzeni wewnętrznych do potrzeb centrum innowacji, w tym utworzenie laboratoriów, przestrzeni coworkingowych oraz miejsc konferencyjnych. Projekt zakłada integrację nowoczesnych rozwiązań technologicznych z zachowaniem ergonomii użytkowej.
3. Modernizacja systemów instalacyjnych i termomodernizacja. Termomodernizacja, kwalifikowalna do 25% kosztów projektu, obejmie działania takie jak docieplenie elewacji, wymiana stolarki okiennej, modernizacja systemów ogrzewania i wentylacji, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
4. Rewitalizacja otoczenia. W zakresie otoczenia budynków planuje się przebudowę istniejącej infrastruktury zgodnie z przepisami o niezmienianiu parametrów użytkowych (np. układu i przepustowości dróg). Działania obejmą odtworzenie istniejących chodników i stworzenie przestrzeni zielonych oraz infrastruktury rowerowej, co jest kwalifikowalne do 15% kosztów projektu jako element uzupełniający.
5. Zachowanie dziedzictwa architektonicznego. Projekt przewiduje ochronę i integrację historycznych elementów budynków z nowoczesnymi rozwiązaniami. Restauracja i adaptacja fasad czy detali architektonicznych będą realizowane w sposób podkreślający wartość historyczną budynków, co jednocześnie wzmocni ich atrakcyjność funkcjonalną.
6. Wprowadzenie infrastruktury technicznej/ Projekt zakłada instalację nowoczesnych systemów bezpieczeństwa oraz oświetlenia, co będzie być kwalifikowalne do 25% kosztów projektu jako infrastruktura techniczna.
Opis oddziaływania na kryzys:
Przedsięwzięcie wpłynie na proces ożywienia społeczno – gospodarczego obszaru rewitalizacji. Charakter zadania jest bardzo specyficzny a jego oddziaływanie będzie wykraczało poza wskazany w lokalizacji podobszar rewitalizacji. Realizacja zaplanowanych do przeprowadzenia prace remontowo – adaptacyjnych oraz zagospodarowanie otoczenia będzie miała pozytywny wpływ na porządkowanie przestrzeni w obszarze rewitalizacji.
Szacunkowa wartość i źródło finansowania
Na dzień sporządzenia dokumentu nie ma możliwości wskazania szacunkowej wartości zadania i źródeł finansowania. Potencjalne możliwe źródła finansowania to: środki UE, środki krajowe.
Podmiot realizujący
Miasto Gorzów Wielkopolski
Prognozowane rezultaty:
Zwiększenie kompetencji lokalnego systemu naukowo – technologicznego.
Wskaźnik oceny prognozowanych rezultatów:
Wskaźnikiem rezultatu będzie liczba nowych funkcji oddziaływujących na podobszary rewitalizacji. Wartość początkowa 0, wartość referencyjna 1.
Cele realizowane przez przedsięwzięcie:
Cel szczegółowy 3.7. Wspierać powstawanie miejsc pracy i rozwój firm z branż nowoczesnych technologii.
Dominujący typ interwencji:
Przedsięwzięcie o charakterze technicznym.
Komplementarność:
Przedsięwzięcie jest komplementarne z następującymi przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi: Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych, CEZiB – lider nowoczesnej edukacji.
Sposób zapewnienia dostępności:
Na etapie projektowania zostaną uwzględnione zasady projektowania uniwersalnego.