W DOSKONAŁEJ FORMIE: KWINTETY FORTEPIANOWE - KONCERT KAMERALNY

 kwintet fortepianowy

Kwintet fortepianowy g-moll (1885) Juliusza Zarębskiego uznawany jest za najwybitniejsze dzieło polskiej muzyki kameralnej XIX wieku z wielu powodów. Znajdziemy w nim oryginalność brzmieniową, głębię uczuć, intensywność emocji, szlachetność wyrazu, brawurową wirtuozerię, wreszcie mistrzostwo konstrukcji. Wydany drukiem dopiero w 1931 roku, od razu zdobył należną pozycję w światowym repertuarze. Dziś – obok kwintetów Beethovena, Schumanna, Brahmsa czy Dvořáka – zaliczany jest do najpiękniejszych utworów gatunku oraz największych arcydzieł romantycznej kameralistyki.

Jeden z najpiękniejszych utworów dwudziestowiecznej kameralistyki – Kwintet fortepianowy a-moll (1919) Edwarda Elgara – to muzyka niezwykle sugestywna i nastrojowa. Wpływ na charakter owianego aurą urzekającej tajemniczości dzieła miała z pewnością naturalna, leśna i nieco upiorna sceneria domku w Sussex w Flexham Park niedaleko Brinkwells, gdzie kompozytor przebywał latem 1918 roku, pisząc swój kwintet. Utrzymany w stylu późnoromantycznym utwór zachwyca ekspresją i siłą brzmienia, a jednocześnie intryguje chimerycznością i nieokreśloną tęsknotą, podkreśloną głębokim, ciemnym kolorytem.

 

Miłosz Wieliński / skrzypce

Weronika Janik-Kurek / skrzypce

Weronika Grenda / altówka

Dominik Frankiewicz / wiolonczela

Jakub Czerski / fortepian

 

JULIUSZ ZARĘBSKI (1854-1885) Kwintet fortepianowy g-moll op. 34

EDWARD ELGAR (1857-1934) Kwintet fortepianowy a-moll op. 84

Data wydarzenia: 20.05.2022
Godzina: 19:00
powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
wydarzenia

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.