Zmarła Jadwiga Kowaleczko
Zmarła Jadwiga Kowaleczko. Nauczycielka, regionalistka, harcerka. Dama gorzowskiej oświaty.
Urodziła się 15 marca 1941 roku w Wólce koło Torunia. W Gorzowie zamieszkała w 1953 roku. Była absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1961 do 1986 roku uczyła geografii w Szkole Podstawowej nr 8 w Gorzowie. Zorganizowała i prowadziła Szczep Drużyn Harcerskich im. gen. Mariusza Zaruskiego (1964-1975), Wydział Harcerskiej Młodzieżowej Służby Ruchu oraz Drużynę Nieprzetartego Szlaku w gorzowskiej Komendzie Chorągwi ZHP (1975–1977).
Od 1977 roku pracowała w Kuratorium Oświaty jako wizytator metodyk, a od 1992 roku w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wlkp. (do 2008 roku). Zajmowała się w WOM-ie doskonaleniem nauczycieli w zakresie edukacji kulturalnej i regionalnej, współtworzyła Przeglądy Amatorskiego Ruchu Artystycznego [PARA] w regionie. Była autorka wielu publikacji o szkolnym ruchu artystycznym.
Z upoważnienia MEN dwukrotnie organizowała Ogólnopolski Konkurs „Krajobraz Polski – tradycje, współczesność, przyszłość”. Była pomysłodawczynią i dyrektorką Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży GORZÓW (1994–2008). Od 2009 była też członkiem Rady Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Tańca, którego organizatorem jest obecnie Młodzieżowy Dom Kultury.
Za swą pracę i zaangażowanie otrzymała wiele nagród i odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1991), Złoty Krzyż Zasługi (1983) i Złoty Krzyż Za Zasługi dla ZHP (1971).
Wydział Promocji i Informacji
Fot. UM