Wspominamy Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Reprezentujący gorzowian sekretarz miasta Bartosz Kmita oraz dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Radosław Wróblewski złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem pułkownika Witolda Pileckiego i obeliskiem upamiętniającym żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w parku 750-lecia.
Wieczorem w kościele św. Maksymiliana Kolbego zostanie odprawiona msza, po której nastąpi przemarsz pod obelisk w parku 750-lecia. W planach apel pamięci, salwa honorowa i wystąpienie prof. Grzegorza Kucharczyka, historyka z Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest datą symboliczną, która historycznie nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. LUW