Wspominamy Żołnierzy Wyklętych

Zdjęcie do Wspominamy Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Reprezentujący gorzowian sekretarz miasta Bartosz Kmita oraz dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Radosław Wróblewski złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem pułkownika Witolda Pileckiego i obeliskiem upamiętniającym żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w parku 750-lecia.

Wieczorem w kościele św. Maksymiliana Kolbego zostanie odprawiona msza, po której nastąpi przemarsz pod obelisk w parku 750-lecia. W planach apel pamięci, salwa honorowa i wystąpienie prof. Grzegorza Kucharczyka, historyka z Akademii im. Jakuba z Paradyża.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest datą symboliczną, która historycznie nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.

 Wydział Promocji i Informacji

Fot. LUW

Galeria zdjęć

ML1 ML2 ML3 480967212_960643279583171_7805033573155773401_n 480884919_960643559583143_3736635689848509861_n 481908529_960643732916459_9069645189652077394_n 480821902_960643949583104_8175226387082507857_n
powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.