W służbie drugiemu człowiekowi
Od 60 lat pomagają, chronią i wspierają osoby o wyjątkowych potrzebach i sami zmagają się z trudnościami dnia codziennego. Członkowie Koła Polskiego Związku Niewidomych w Gorzowie świętują jubileusz działalności.
Z tej okazji w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z prezydentem miasta Jackiem Wójcickim, zastępcą prezydenta Małgorzatą Domagałą i przewodniczącym Rady Miasta Janem Kaczanowskim, którzy pogratulowali wytrwałości w działaniu i złożyli wyrazu uznania za codzienną pracę i zaangażowanie w służbę drugiemu człowiekowi.
Wspieranie osób niewidomych oraz wychodzenie naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej to zadanie trudne i wymagające niejednokrotnie szczególnego zaangażowania, pełnego profesjonalizmu, ogromnej odpowiedzialności, wielkiego serca, pasji i życzliwości. Podejmowane przez Państwa działania zapobiegają wykluczeniu, stanowią dla wielu mieszkańców Gorzowa niezbędne oparcie, pozwalają przezwyciężyć niejeden trud ludzkiego życia - podkreślił w swoim przemówieniu prezydent Wójcicki.
Polski Związek Niewidomych to jedyna w Polsce samorządowa organizacja członkowska powołana, zarządzana oraz działająca na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki sieciowej strukturze, koła związku obecne są w każdym powiecie na terenie kraju.
Wszystkim osobom zaangażowanym w działalność Związku życzę niesłabnącej satysfakcji z podejmowanych działań, sił na ich realizację oraz zadowolenia z efektów. Mam nadzieję, że ten jubileusz będzie motywacją do dalszego działania oraz zachętą do podejmowania nowych przedsięwzięć - życzyła członkom związku wiceprezydent Małgorzata Domagała.
Prezesem Zarządu Koła PZN w Okręgu Lubuskim jest Elżbieta Czerwonka. To na jej ręce przekazano życzenia. W spotkaniu uczestniczyła także Elżbieta Burzyńska, członek Koła PZN.
Zadaniem Polskiego Związku Niewidomych jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz zawodowemu osób niewidomych i słabowidzących oraz niesienie wszechstronnej pomocy osobom dotkniętym chorobami narządu wzroku oraz ich rodzinom. Dzięki współpracy z samorządami PZN wyznacza standardy funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących. Prowadzi również działalność doradczą, rehabilitacyjną, informacyjną, szkoleniową, kulturalną i promocyjną.
Spotkanie w urzędzie, oprócz życzeń i gratulacji, było również okazją do omówienia skali działalności związku i zakresu potrzeb osób niewidomych i niedowidzących w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem Gorzowa.
W spotkaniu uczestniczyła także posłanka Krystyna Sibińska oraz radna Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Anna Kozak.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Łukasz Kulczyński