Upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej
13 kwietnia został przez Sejm ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W środę na cmentarzu komunalnym przy ulicy Żwirowej odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanie przez Rosjan ponad 21 tysięcy Polaków.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz województwa i Gorzowa, służb mundurowych, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich i organizacji kombatanckich, uczniowie klas mundurowych oraz harcerze.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach. W 2000 roku, w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.
Wypadające w 2010 roku obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zostały tragicznie przerwane. 10 kwietnia samolot z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim na pokładzie, lecący na uroczyste obchody w Katyniu, rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy zginęli na miejscu, a uroczystość została odwołana.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Jan Wojtanowski