Upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej

Zdjęcie do Upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej

13 kwietnia został przez Sejm ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W środę na cmentarzu komunalnym przy ulicy Żwirowej odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanie przez Rosjan ponad 21 tysięcy Polaków.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz województwa i Gorzowa, służb mundurowych, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich i organizacji kombatanckich, uczniowie klas mundurowych oraz harcerze.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach. W 2000 roku, w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.

Wypadające w 2010 roku obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zostały tragicznie przerwane. 10 kwietnia samolot z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim na pokładzie, lecący na uroczyste obchody w Katyniu, rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy zginęli na miejscu, a uroczystość została odwołana.

Wydział Promocji i Informacji

Fot. Jan Wojtanowski

Galeria zdjęć

IMG_1031-1 IMG_1033-1 IMG_1040-1 IMG_1047-1 IMG_1062-1 IMG_1063-1 IMG_1067-1 IMG_1077-1
powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.