Spełnienie marzeń świata sportu
Parlamentarzyści, władze urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego, radni sejmiku województwa lubuskiego, władze miasta i miejscy radni, przedstawiciele najważniejszych środowisk politycznych, społecznych, gospodarczych i sportowych Gorzowa i województwa, przybyli na ulicę Słowiańską (w środę, 19.05), by na zaproszenie prezydenta Jacka Wójcickiego uczestniczyć w uroczystości podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego, formalnie rozpoczynającego budowę hali sportowo – widowiskowej w Gorzowie.
Prezydent podziękował wszystkim przybyłym za ich obecność, nie tylko w uroczystości - ale jak podkreślił – za obecność we wszystkich ważnych dla miasta sprawach, w sprawach rozwoju miasta, tworzenia nowych inwestycji.
Dziękuję wszystkim tym, którzy o tej hali marzyli od kilkunastu lat, bo to oni byli inspiracją do tego, by hala powstała. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w jej tworzenie, planowanie, zdobywanie finansów na jej realizację – powiedział Jacek Wójcicki.
Przed nami budowa największej, kubaturowej inwestycji w mieście – hali sportowej, inwestycji bardzo potrzebnej miastu. Wszyscy Państwo włożyliście wielki wkład w to, by ona powstała. Proszę też Was wszystkich o dalsze wsparcie, o pomoc w jej dalszym dofinansowaniu. Inwestycja jest w świetnych rękach, realizuje ją Słowianka z panią prezes Joanną Kasprzak – Perką na czele, życzę powodzenia. Ale inwestycja jest też w świetnych rękach, bardzo dobrego wykonawcy - firmy Budimex. Dziękuję jej pracownikom, że podjęli się tego trudnego zadania i zobowiązali się, że zrealizują ją w terminie – dodał prezydent.
Jesteśmy dumni, że możemy realizować jeden z większych projektów inwestycyjnych w mieście, ale powodem do dumy jest też to, dla kogo budujemy tę halę. Tworzymy ją dla gorzowskiego sportu i dla mieszkańców Gorzowa. Ale ta hala będzie też z pewnością gościć mieszkańców województwa i kraju, a poprzez organizację międzynarodowych imprez, również mieszkańców Europy i świata - powiedziała Joanna Kasprzak – Perka, prezes CSR Słowianka.
Miasto zyska miejsce na organizację imprez sportowych na najwyższym poziomie, ale również koncertów, targów i konferencji – dodała.
Hala sportowa to był obiekt największych westchnień środowiska sportowego i kibiców w Gorzowie i te niedościgłe marzenia o jej powstaniu dzisiaj się materializują – powiedziała Elżbieta Rafalska, poseł Parlamentu Europejskiego.
W trakcie swojej politycznej drogi miałam dwa marzenia polityczne. Utworzenie Akademii w Gorzowie i budowa hali sportowej. Te marzenia się spełniły – dodała.
Europosłanka była orędowniczką powstania w naszym mieście hali sportowo-widowiskowej - i co wielokrotnie podkreślał prezydent Gorzowa i inni uczestnicy spotkania - była motorem napędowym jej utworzenia.
Hala sportowa wybudowana zostanie w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu basenowego Centrum Sportowo- Rehabilitacyjnego „Słowianka”. Obiekt będzie spełniał przede wszystkim funkcje sportowe. Jednak z powodzeniem na arenie będą mogły odbywać się imprezy kulturalno-rozrywkowe, targi, wystawy i kongresy. Łączna pojemność hali wyniesie powyżej 5000 miejsc siedzących dla imprez sportowych, w tym dla osób niepełnosprawnych. Kibice będą zasiadać na trybunach stałych i składanych trybunach teleskopowych, o tej samej jakości.
Sala główna przystosowana zostanie przede wszystkim do przeprowadzenia rozgrywek w koszykówce, piłce ręcznej, futsalu i siatkówce. Według międzynarodowych standardów, hala będzie zaliczana do kategorii Level 1, co oznacza możliwość rozgrywania imprez sportowych o charakterze międzynarodowym. Inwestycja jest finansowana z budżetu miasta, przy znacznym wsparciu władz rządowych oraz samorządowych województwa. Jej wartość to prawie 90 mln złotych.
Wiesław Ciepiela
Rzecznik prasowy
Fot. Łukasz Kulczyński