Rok warzyw i owoców

Zdjęcie do Rok warzyw i owoców

W piątek w Gorzowie zainaugurowano działania - w ramach ogłoszonego przez ONZ - Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw. Urząd Miasta, wspólnie z Gorzowskim Rynkiem Hurtowym i Zespołem Szkół Gastronomicznych, będą przekonywać mieszkańców do zwiększenia ilości warzyw i owoców w codziennej diecie.

Na cały rok zaplanowano działania, eventy i kulinarne niespodzianki, z udziałem i dla gorzowian, by zaprezentować dobroczynny wpływ witamin na nasze zdrowie.

W ramach inauguracji działań kilkudziesięciu mieszkańców Gorzowa otrzymało w piątek od GRH składające się z warzyw i owoców „bukiety witamin” oraz sałatki warzywne, przygotowane przez uczniów „gastronomika”.

Owoce i warzywa zawierają w sobie witaminy i wartości odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Eksperci zalecają, aby dorosła osoba codziennie zjadła co najmniej 400 gramów owoców i warzyw – przypomniała Marta Liberkowska, dyrektor Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta.

Będzie smacznie, jeżeli pandemia pozwoli, będziemy konsumować, próbować, będziemy to czynić w różnych miejscach Gorzowa. Przewidujemy wspólne gotowanie, częstowanie, bo warzywa, owoce i ich przetwory w codziennym jadłospisie to fundament zdrowia – powiedziała prezes GRH Agata Dusińska.

Nasi uczniowie, nauczyciele, szefowie kuchni podczas tych eventów na pewno podrzucą parę ciekawych pomysłów, przepisów na to, co można zrobić z warzyw i owoców – dodał dyrektor ZSG Paweł Cierach.

Owoce i warzywa są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, witamin i minerałów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby każda dorosła osoba codziennie spożywała co najmniej 400 gramów owoców i warzyw w celu zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak rak, cukrzyca, choroby serca i otyłość, a także przeciwdziałaniu niedoborom mikroelementów. 

W dzisiejszych czasach, przy bardzo niskich cenach produktów wysoko przetworzonych i dań typu fast food, nic dziwnego, że zapominamy o największej skarbnicy witamin i składników mineralnych w naszej diecie, jaką są warzywa i owoce. Nie zawsze zdajemy sobie sprawy z niesamowitych korzyści zdrowotnych, jakie oferują. Pamiętaj, aby każdy Twój posiłek był bogaty w warzywa, owoce zjadaj dwa, trzy razy dziennie. Chcesz być zdrowy? Jedz owoce i warzywa!

Marta Liberkowska, Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji

Fot. Jan Wojtanowski

Galeria zdjęć

179992540_4268854659811752_5430843333901902118_n IMG_4993-2 IMG_5001-2 IMG_5007-2 IMG_5009-2 IMG_5011-2 IMG_5012-2 IMG_5020-2 IMG_5027-2 IMG_5035-2
powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.