Zdjęcie do Pomoc Ukrainie. Najważniejsze informacje / Допоможіть Україні. Найважливіша інформація

Najważniejsze informacje dla obywateli Ukrainy oraz mieszkańców Gorzowa / Найважливіша інформація для громадян України та жителів Гожува

Rejestracja i pobyt w Polsce/ Реєстрація та перебування в Польщі

Obywatele Ukrainy, którzy trafią do Gorzowa powinni skontaktować się z Punktem Koordynacyjno - Informacyjnym Relokacji Uchodźców, działającym na dworcu PKP w Gorzowie lub zadzwonić pod numer całodobowej infolinii +48 47 721 75 75

Punkt relokacyjny znajduje się w budynku dworca kolejowego i czynny jest w godzinach od 8:00 do 24:00.

Wszelkie informacje w sprawie pomocy dla uchodźców można uzyskać dzwoniąc na całodobowa infolinię:

Szczegóły tutaj: https://um.gorzow.pl/aktualnosci/pomoc-dla-uchodzcow.html

Komplet informacji dla uchodźców / Повна інформація для біженців

"Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski".

Urząd do Spraw Cudzoziemców sporządził specjalną ulotkę dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc opisano w czterech językach: ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim. Urząd wyjaśnia, że jeżeli po przekroczeniu granicy nie ma się zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, należy udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. Ich adresy są również na stronie Urzędu - razem z linkiem, dzięki któremu ich lokalizacja wyświetla się w Google Maps.

Lokale dla uchodźców / Приміщення для біженців

Jeśli macie mieszkanie, lokal, kwaterę dla uchodźców zgłoście to wypełniając ankietę na stronie internetowej UM lub bezpośrednio do pani Darii Łukianovej, wiceprezes Fundacji Integracji i Rozwoju Cudzoziemców w Polsce. Kontakt z panią Darią po polsku, za pośrednictwem jej konta na Facebooku.

ANKIETA

Pani Daria będzie dysponowała bazą danych  i odpowiadała za komunikowanie rodzin poszukujących mieszkania w Gorzowie lub na terenie województwa lubuskiego z osobami, które taką pomoc oferują.

Zbiórki w Gorzowie

Pomoc do miejscowości, gdzie prowadzone są działania wojenne na Ukrainie, może trafić tylko za pośrednictwem Wojska Polskiego. Nie ma innej możliwości! Dlatego prezydent Jacek Wójcicki powołał miejskiego koordynatora zbiórek.

Monika Piaskowska będzie odpowiedzialna za odbiór darów z poszczególnych miejsc na terenie Gorzowa i dostarczenie ich do Magazynu Rezerw Strategicznych w Skwierzynie, skąd żołnierze przetransportują je w głąb Ukrainy.

Dane kontaktowe do koordynatora Moniki Piaskowskiej – tel. 601 780 558. To numer telefonu dla organizatorów zbiórek, gdy będą gotowi, by wstępnie sklasyfikowane dary przekazać do gorzowskiego magazynu centralnego.

Gorzów wspiera Ukrainę / Гожув підтримує Україну

Od pierwszych chwil wybuchu wojny na Ukrainie, gorzowianie tłumnie dają dowody wsparcia naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. W czwartek, 24 lutego Prezydent Miasta wyraził poparcie poparcie dla narodu ukraińskiego w jego walce o utrzymanie niepodległości, wspólnie z mieszkańcami Gorzowa uczestniczył w pokojowej demonstracji na znak solidarności z obywatelami Ukrainy.

Szczegóły: