Podsumowanie Igrzysk

Zdjęcie do Podsumowanie Igrzysk

Igrzyska XXXII Olimpiady w Tokio dobiegły końca. Polacy zdobyli na niej 14 medali, z czego dwa były zasługą Anny Puławskiej w kajakarstwie. Jak zaprezentowali się gorzowianie w najważniejszej imprezie czterolecia?

Jako pierwsza startowała Olga Michałkiewicz. W sobotę (24 lipca) rozpoczęła zmagania od eliminacji w czwórce bez sterniczki. W pierwszym starcie wraz z koleżankami zajęła piąte miejsce i musiała wystartować w repasażach o wejście do finału. W repasażu czwórka zajęła drugie miejsce i weszła do finału  A, a tam dziewczyny ukończyły zmagania na szóstej pozycji. Złotymi medalistkami zostały Australijki, przed Holenderkami i Irlandkami.

Katarzyna Boruch pełniła funkcję rezerwowej w srebrnej czwórce podwójnej kobiet, która w eliminacjach zajęła pewne drugie miejsce, za Chinkami, bezpośrednio kwalifikując się do finału. W nim kolejny raz ustąpiły miejsca jedynie Chinkom i zajęły drugie miejsce. Katarzyna Boruch nie miała okazji wystartować w walce o medal, ale doświadczenie, które nabyła w Tokio, powinno zaprocentować w Paryżu w 2024 roku.

Podobnie jak Katarzyna po doświadczenie do Tokio pojechała Kornelia Lesiewicz, która była rezerwową dla naszych lekkoatletycznych sztafet 4x400m kobiet oraz 4x400 m mikst. Obie te sztafety zdobyły medale, mikst złoty, kobiety srebrny, co pokazuje, że konkurencja w reprezentacji kobiet była duża i dla Kornelii na razie zabrakło miejsca w sztafecie.

Wiktor Głazunow startował w dwóch konkurencjach C1 1000 m oraz C2 1000 m w parze z Tomaszem Barniakiem. Igrzyska rozpoczął od zmagań w C2. W starcie eliminacyjnym panowie zajęli szóste miejsce, tym samym zmuszeni byli do startu w ćwierćfinałach. W nim zajęli pewne pierwsze miejsce, wchodząc do półfinału, w którym zajęli trzecie miejsce i popłynęli w finale A. Całe zmagania zakończyli na siódmej pozycji, tracąc ponad siedem sekund do złotych medalistów z Kuby. Zmagania indywidualne Wiktor rozpoczął od biegu eliminacyjnego, w którym zajął szóste miejsce i podobnie jak kilka dni wcześniej, musiał zmagać się w starcie ćwierćfinałowym. Ten pewnie wygrał i mógł przygotowywać się do zmagań półfinałowych. W półfinale zajął siódme miejsce i nie wszedł do finału A. W finale B zajął piąte miejsce i ostatecznie został sklasyfikowany na trzynastej pozycji.

Największym sukcesem na Igrzyskach może pochwalić się nasza kajakarka Anna Puławska. Wraz z byłą zawodniczką AZS-AWF Gorzów Karoliną Nają zdobyły srebrny i brązowy medal Igrzysk Olimpijskich. Anna startowała w K2 na 500 m i K4 na 500 m. Zmagania rozpoczęła od rywalizacji dwójek. Ania i Karolina wygrały swój bieg eliminacyjny, od razu meldując się w półfinale, w którym zajęły czwartą pozycję. W finałowym starcie były drugie, tuż za Nowozelandkami. W K4 do srebrnych medalistek dołączyły Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska. Czwórka wygrała swoje biegi eliminacyjne i półfinały. W finale uległy jedynie czwórkom z Węgier i Białorusi, tym samym zdobywając brązowe medale.

Koniec Igrzysk Olimpijskich to jeszcze nie koniec zmagań w stolicy Japonii. Już 24 sierpnia rozpoczynają się Igrzyska Paraolimpijskie, w których wystartuje 11 naszych reprezentantów. Ich sylwetki możecie zobaczyć tutaj.

Dawid Kuraszkiewicz
Wydział Sportu

Grafika: Archiwum UM

powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.