Piknik Paralimpijski w parku Górczyńskim
W piątek (12 września) park Górczyński stał się areną wyjątkowego wydarzenia – Pikniku Paralimpijskiego, zorganizowanego przez Polski Komitet Paralimpijski.
Od godziny 10.00 do 17.00 mieszkańcy Gorzowa i okolic mieli okazję spróbować swoich sił w wybranych dyscyplinach para-sportowych, wziąć udział w pokazach technik sportowych oraz spotkać się z wybitnymi zawodnikami – uczestnikami i medalistami igrzysk paralimpijskich. Sportowcy pełnili rolę instruktorów, dzieląc się swoimi doświadczeniami i inspirując do aktywności fizycznej.
Organizowanie pikników paralimpijskich to znakomity sposób na promocję sportu osób z niepełnosprawnościami i budowanie społecznej świadomości wokół idei inkluzji. Takie wydarzenia inspirują, przełamują bariery i pokazują, że aktywność fizyczna może być dostępna dla każdego – podkreśliła wiceprezydent Izabela Piotrowicz.
Program pikniku obejmował m.in.: ćwiczenia i pokazy sportowe dostosowane do różnych niepełnosprawności (m.in. rzuty, precyzyjne celowanie, gry zespołowe na siedząco) stanowiska dla dzieci i dorosłych, gdzie każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności oraz spotkania i rozmowy z paralimpijczykami.
Wydarzenie było bezpłatne i otwarte dla wszystkich – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Organizatorzy zadbali o to, by aktywności zostały dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Piknik Paralimpijski sfinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Stanowił zapowiedź Finału Paralekkoatletycznego Grand Prix Polski 2025.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Jan Wojtanowski