Nabór wniosków na usuwanie azbestu

10 stycznia br. ruszył nabór wniosków do „Programu usuwania azbestu z terenu miasta Gorzowa Wielkopolskiego w roku 2022”.

W związku z możliwością pozyskania środków na finansowanie tego zadania ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze i środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie - ruszył nabór wniosków na realizację przedmiotowego zadania.

Dofinansowaniem objęte są koszty demontażu wyrobów zawierających azbest, ich zabezpieczenie, załadunek, transport oraz unieszkodliwienie lub zabezpieczenie, załadunek, transport oraz unieszkodliwienie zmagazynowanych wyrobów zawierających azbest na składowisku odpadów niebezpiecznych.

Realizacja Programu nie obejmuje kosztów związanych z zastąpieniem usuniętych wyrobów zawierających azbest wyrobami bezazbestowymi. Nie obejmuje również refinansowania wydatków związanych z usuwaniem azbestu poniesionych wcześniej przez użytkowników wyrobów zawierających azbest.

Co należy zrobić?

Aby wziąć udział w Programie należy złożyć wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami, który dostępny jest tutaj.

Wnioski mogą składać osoby fizyczne i podmioty posiadające wyroby azbestowe lub odpady azbestowe na terenie Gorzowa Wielkopolskiego.

Do kiedy należy składać wnioski?

Nabór wniosków trwa od 10 stycznia do 27 kwietnia br. włącznie. Wypełniony wniosek można złożyć w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Gorzowa przy ul. Sikorskiego 4, w kancelarii przy ul. Myśliborskiej 34 lub przesłać pocztą lub przez platformę e-PUAP.

Jakie są kolejne etapy?

Złożone wnioski zostaną poddane weryfikacji. Po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych  i po otrzymaniu informacji z WFOŚiGW w Zielonej Górze o możliwości otrzymania dotacji, zostaną Państwo poinformowani o udziale w Programie. Następnie Miasto dokona wyboru Wykonawcy zadania. Zadanie realizowane będzie w miesiącach czerwiec – sierpień br.

Uczestnik Programu zobowiązany jest we własnym zakresie do zgłoszenia prac polegających na demontażu wyrobów zawierających azbest w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego lub uzyskać pozwolenie na budowę/rozbiórkę obiektu budowlanego.

Szczegółowe informacje dotyczące uczestnictwa w Programie zawarte są na stronie miasta tutaj

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa

fot. Jan Wojtanowski