Kwiaty pod pomnikiem Marszałka
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Prezydent Jacek Wójcicki złożył w imieniu mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego wiązankę kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Kwiaty pod pomnikiem Marszałka złożyli także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Gorzowa.
To święto wyjątkowe, które jest w sercach wszystkich Polaków, patriotów, ludzi, którzy kochają Polskę. Pokolenia walczyły o odzyskanie niepodległości, dzisiaj możemy się z niej cieszyć, ale musimy ją pielęgnować – powiedział prezydent.
Powinniśmy okazywać takie gesty patriotyczne, uczestniczyć w takich uroczystościach, być patriotami – dodał.
Specjalnie z okazji święta Miasto przygotowało niepodległościową iluminację na budynku Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego oraz na budynku liceum przy ulicy Kosynierów Gdyńskich. Oświetlona w biało-czerwone barwy będzie też Filharmonia Gorzowska. Uruchomienie oświetlenia zaplanowano 11 listopada o godzinie 18.00, a dla osób, które przyjdą obejrzeć iluminację magistratu, przygotowano smaczną niespodziankę od piekarni BAGIETKA.
W Gorzowie do udziału w patriotycznych koncertach, recitalach, przedstawieniach i eventach zapraszają instytucje kultury i sportu.
Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Święto ustanowiono ustawą z 23 kwietnia 1937 r., w 1945 roku zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej, a przywrócone w okresie transformacji systemowej w 1989 r.
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Łukasz Kulczyński
