Kolejna instalacja fotowoltaiczna PWiK

Zdjęcie do Kolejna instalacja fotowoltaiczna PWiK

PWiK zakończyło realizację kolejnej, szóstej już instalacji fotowoltaicznej. Najnowsza farma powstała na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Kostrzyńskiej i stanowi jeden z kluczowych elementów strategii przedsiębiorstwa w zakresie zwiększania niezależności energetycznej oraz ograniczania kosztów zakupu energii elektrycznej.

Instalacja zajmuje powierzchnię około 0,78 ha i składa się z 1193 monokrystalicznych, bifacjalnych paneli fotowoltaicznych, które dzięki dwustronnej absorpcji światła pozwalają na zwiększoną produkcję energii. Łączna moc elektrowni wynosi 0,680 MW, a prognozowana roczna produkcja energii przekracza 650 MWh. W przeliczeniu na obecne ceny energii elektrycznej oraz koszt dystrybucji daje to oszczędności na poziomie około 570 tys. zł rocznie. Budowa instalacji to koszt 2,2 mln zł, a przewidywany okres zwrotu inwestycji to około 4 lata.

Nowa elektrownia fotowoltaiczna przyczyni się do istotnego wzrostu udziału energii odnawialnej w bilansie przedsiębiorstwa. Oczyszczalnia Ścieków zużywa rocznie około 4,9 GWh energii. Dotychczas 45% zapotrzebowania było pokrywane dzięki kogeneracji opartej na spalaniu biogazu powstającego w procesie fermentacji. Po uruchomieniu nowej instalacji udział energii produkowanej na miejscu z OZE wzrośnie do 59%.

Łączna moc wszystkich odnawialnych źródeł energii zainstalowanych w gorzowskich wodociągach wynosi obecnie 2,4 MW, a produkcja energii w tych instalacjach pokrywa ponad 30% całkowitego zapotrzebowania przedsiębiorstwa.

Inwestycja ma również znaczący wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Przy wskaźniku emisyjności energii na poziomie 597 kg CO₂ na każdą wyprodukowaną megawatogodzinę, nowa instalacja pozwoli ograniczyć emisję o około 388 ton CO₂ rocznie.

Rozwój własnych źródeł energii odnawialnej to element długofalowej strategii, której celem jest zwiększenie stabilności energetycznej, zmniejszenie kosztów oraz wsparcie neutralności klimatycznej – powiedział Maciej Symeryak, prezes PWiK.

Stawiając na dalszy rozwój instalacji OZE, jeszcze w br. PWiK wybuduje mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy 40 kWp. na terenie hydroforni w Łupowie, natomiast w 2026 r. planuje budowę mikroinstalacji o mocy 50 kWp. na terenie hydroforni w Gorzowie przy ul. Szczecińskiej.

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego podkreśla, że ta inwestycja jest przykładem nowoczesnego, odpowiedzialnego myślenia o przyszłości miasta.

Cieszę się, że gorzowskie wodociągi tak konsekwentnie rozwijają własne odnawialne źródła energii. To świetny przykład, jak miejskie spółki mogą budować realną niezależność energetyczną i wzmacniać bezpieczeństwo miasta. Każda kolejna instalacja OZE to niższe koszty funkcjonowania i bardzo konkretna korzyść dla mieszkańców. Gorzów popiera zieloną energię i takie projekty pokazują, że jest to droga i odpowiedzialna, i opłacalna - powiedział prezydent Wójcicki.

Wiesław Ciepiela Rzecznik prasowy / PWiK

Fot. PWiK

powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.