Festiwal Kilara za nami
Sześć koncertów, wspaniali artyści, owacje na stojąco oraz niezwykle pochlebne słowa na temat muzyków Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej z ust Jerzego Maksymiuka – za nami kolejny Festiwal Muzyki Współczesnej, wydarzenie, którego znaczenie na mapie artystycznych imprez w kraju stale rośnie.
Mam niezwykłą przyjemność występować po raz kolejny w Filharmonii Gorzowskiej, a muzyków tej orkiestry uważam za jednych z najbardziej profesjonalnych w Polsce. Tylko kilka filharmonii w kraju oferuje grę na takim poziomie – takimi słowami zwrócił się do publiczności maestro Jerzy Maksymiuk podczas Gali Finałowej tegorocznego Festiwalu.
Podobną opinię wygłosił Wojciech Michniewski - jeden z najwybitniejszych znawców muzyki współczesnej.
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej w różnych składach wystąpiła podczas Festiwalu w czterech projektach – symfonicznych i kameralnych – za każdym razem zachwycając dojrzałością, profesjonalizmem i wspaniałą interpretacją utworów.
VIII edycja Festiwalu trwała dwa tygodnie. W pamięci publiczności zapiszą się z pewnością nie tylko koncerty symfoniczne, ale również takie wydarzenia jak hipnotyzujący spektakl Polskiego Teatru Tańca „Fabula Rasa”, wystawa zdjęć Bartka Barczyka, pokaz filmu „Maksymiuk. Koncert na dwoje” w reżyserii Tomasza Drozdowicza oraz gra dla młodzieży „Młody spółcześniak”.
Pierwsza edycja Festiwalu im. W. Kilara odbyła się w 2013 r. Obecnie trwają ostatnie prace nad kształtem kolejnego, IX Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Zaplanowano go na jesień przyszłego roku.
Urszula Śliwińska
Filharmonia Gorzowska
Fot. Filharmonia Gorzowska