Dwieście lat dla pani Marii
Mieszkanka Gorzowa, pani Maria Malinowska obchodziła jubileusz swoich setnych urodzin. 100 lat życia to piękny wiek. W imieniu władz miasta Jubilatce życzenia złożył sekretarz miasta Bartosz Kmita.
Z okazji 100. rocznicy urodzin życzymy z całego serca złotej „jesieni życia” w zdrowiu, pogodzie ducha, w atmosferze rodzinnego szczęścia i poczuciu osobistego spełnienia w najważniejszym przedsięwzięciu, jakim jest życie. Gratulując tak pięknego Jubileuszu, prosimy o przyjęcie serdecznych życzeń spędzenia dalszych lat w spokoju i szczęściu. Niech towarzyszy Pani Szanowna Jubilatko gorąca miłość najbliższych, uznanie i szacunek całego otoczenia – napisał w liście gratulacyjnym prezydent Jacek Wójcicki.
„Ciocia Marysia” to osoba pogodna i z poczuciem humoru. Kocha wszystkie zwierzęta, o które dba i dokarmia. Zawsze bardzo lubiła czytać książki, które pochłaniała jednym tchem. Praca w przydomowym ogródku to kolejna pasja, którą lubiła i do dnia dzisiejszego chętnie przesiaduje tam wśród kwiatów i zieleni – mówią o Jubilatce jej bliscy.
Maria Malinowska urodziła się 25 stycznia 1926 roku we wsi Zameczek w rejonie lwowskim. W wieku 7 lat poszła do szkoły podstawowej w miejscowości Olkieniki. Ukończyła 7 klasową szkołę podstawową. Jej tata Antoni pracował w „Fabryce kartonu”, która w 1939 roku, gdy wybuchła wojna, przekształciła się na produkcję ligniny. Był tam kierowcą ciężarówki. W wieku około 18 lat przeprowadzili się do Podbrodzia nad rzeką Żejmianą, gdzie jej tata również pracował w fabryce ligniny jako kierowca ciężarówki. We wrześniu 1945 roku cała rodzina (mama Anna, tata Antoni, Maria i młodsza siostra Janina) została wysiedlona do Polski. Jechali pociągiem do Choszczna, a potem do Gorzowa.
Ukończyła szkołę administracyjno-handlową. Pracowała w różnych miejscach: Zarząd Miejski – Wydział Aprowizacji, Starostwo Powiatowe w Gdańsku, Rejon Dróg Wodnych w Kostrzynie, bank (dział księgowości) w Jeleniej Górze, Gorzowie.
Fot. Łukasz Kulczyński