Dodatkowe źródło finansowania filharmonii

Zdjęcie do Dodatkowe źródło finansowania filharmonii

Filharmonia Gorzowska zyska dodatkowe źródło finansowania. Stanie się instytucją współfinansowaną przez Ministerstwo Kultury. O tym istotnym przełomie w funkcjonowaniu Filharmonii Gorzowskiej zakomunikowano podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się w poniedziałek (28 listopada) u prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego. Brały w nim udział europoseł Elżbieta Rafalska, poseł Elżbieta Płonka, wiceprezydent Małgorzata Domagała i dyrektor filharmonii Joanna Pisarewicz. Podczas spotkania omówiono wielomiesięczne starania, o to rządowe wsparcie.

Dokonaliśmy tego, co nie udało się poprzednikom przez kilkanaście lat – mówili uczestnicy spotkania.

Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o to, by nasza, pięknie rozwijająca się filharmonia zyskała wsparcie finansowe z zewnątrz, żeby nie tylko miasto, uczestniczyło w jej utrzymaniu. Dzięki ogromnym staraniom europoseł Elżbiety Rafalskiej, poseł Elżbiety Płonki, dyrektor filharmonii Joanny Pisarewicz i licznej grupy pracowników Urzędu Miasta dochodzimy do pozytywnego finału naszych rozmów, czyli wsparcia ministerstwa kultury na poziomie 20 procent budżetu filharmonii – mówił Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Przed nami jeszcze ostatnie formalności, czas nas goni, dlatego na najbliższą sesję przygotujemy uchwałę rady miasta. W niej, mam nadzieję, radni wyrażą zgodę na zawarcie porozumienia z ministerstwem kultury właśnie w tej sprawie. A dzisiejsze spotkanie jest okazją, żeby podziękować osobom najbardziej zaangażowanym w ten proces przygotowania – dodał.

Filharmonia Gorzowska to placówka kultury, nie tylko miejska. Ona oddziałuje na znaczną część województwa, a nawet wykracza poza działanie regionalne. Od dawna mieliśmy przekonanie, że powinna być wspierana przez samorząd województwa, a ponieważ przez lata to się nie udało, podjęliśmy wysiłki, żeby była dotowana przez ministerstwo kultury i tak się stało – mówiła Elżbieta Rafalska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dzięki temu wsparciu wygrywa prezydent, wygrywa pani dyrektor, ale przede wszystkim wygrywają mieszkańcy miasta i regionu, wszyscy odbiorcy wysokiej kultury. A Gorzów dzięki temu zwiększa swój potencjał. Daje lepszą ofertę do życia. Rozwijamy się gospodarczo, rozwijamy się sportowo, rozwijamy się w obszarze kultury - dodała.

Cieszę się, że mogłam się zaangażować w rozmowy na temat wsparcia gorzowskiej filharmonii i doprowadzić je do pozytywnego finału – mówiła poseł Elżbieta Płonka.

Ale cieszy mnie równie mocno to, że pozytywne nastawienie do filharmonii wynika, również z tego, że pani dyrektor pokazała ogromną umiejętność prowadzenia takiego dużego obiektu kultury, pokazała jego potencjał, możliwości rozwoju. Dzięki temu zdobyła zaufanie i pewność, że zaangażowanie ministerstwa we wsparcie filharmonii, będzie przynosiło pożytek, nie tylko dla Gorzowa, ale dla ogromnej części naszego województwa - dodała.

Był to rok bardzo intensywnej pracy i współpracy w kontekście uzyskania tego współfinansowania, a co mnie szczególnie cieszy to, że potencjał tej instytucji został dostrzeżony w ministerstwie kultury – powiedziała Joanna Pisarewicz, dyrektor Filharmonii Gorzowskiej.

Dzięki dodatkowym środkom, płynącym na działalność merytoryczną, filharmonia zyska na znaczeniu nie tylko w województwie, ale w skali ogólnopolskiej. Mamy wiele pomysłów na wykorzystanie i rozwijanie tej instytucji, właśnie dzięki temu wsparciu - dodała.

Wsparcie Ministerstwa Kultury będzie wynosić 20 procent jej dotychczasowej miejskiej dotacji. Obecnie wynosi ona 6,8 mln złotych. Kwota dotacji na czas podpisania umowy nie będzie mogła zostać zmniejszona. Pieniądze zostaną przeznaczone na działalność merytoryczną instytucji.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że negocjacje w sprawie umowy jeszcze trwają, choć zbliżają się do finału. Jednym z istotnych kroków prowadzących do tego finału, jest uchwała Rady Miasta, w której radni zgodzą się na podpisanie umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiesław Ciepiela

Fot. Łukasz Kulczyński

Galeria zdjęć

20221128-IMG_8394-Lukasz.Kulczynski 20221128-IMG_8419-Lukasz.Kulczynski 20221128-IMG_8473-Lukasz.Kulczynski 20221128-IMG_8491-Lukasz.Kulczynski