ChodźMY na spacer!

Zdjęcie do ChodźMY na spacer!

Miasto Gorzów przygotowało cykl spacerów tematycznych. To propozycja dla wszystkich, którzy pod okiem fachowca, szefa oddziału PTTK Ziemia Gorzowska, chcą zapoznać się z zabytkami, historią i atrakcjami Gorzowa. To będzie nowość w miejskim kalendarzu, nowa propozycja dla mieszkańców Gorzowa, gości i turystów.

Od czerwca do października, dwa razy w miesiącu, w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca, będziemy zapraszać na spacery tematyczne po Gorzowie. Każdy będzie wiódł innymi drogami i będzie prezentował Gorzów z fragmentami jego historii, ciekawostek przyrodniczych i innych ciekawych informacji o naszym mieście.

Nie trzeba wcześniej zapisywać się czy zgłaszać swojego udziału. Spacery będą zaczynały się zawsze o godzinie 10.00, a punkt zbiórki to Stary Rynek, tuż obok fontanny Pauckscha. Spacery będą prowadzone bez względu na warunki pogodowe. Jedynym powodem do odwołania i przełożenia wydarzenia będzie intensywna burza i ulewny deszcz w godzinie rozpoczęcia spaceru.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla uczestników, organizatorem jest miasto Gorzów, przy współpracy z oddziałem PTTK Ziemia Gorzowska. Przewodnikiem na każdym spacerze będzie Zbigniew Rudziński, doświadczony turysta, krajoznawca, podróżnik i alpinista. Autor przewodników turystycznych.

Harmonogram spacerów:

• 5 czerwca
    Landsberskie średniowiecze nie musi być nudne!
    (Katedra - kościół św. Jana - Stary Rynek - mury miejskie - zamek krzyżacki - polana rowerowa nad Wartą)
  • 19 czerwca
    O ludziach z brązu niepompatycznie
    (biskup Wilhelm Pluta - ks. Witold Andrzejewski - Nelly - Świnster - Edward Jancarz - Kazimierz Furman - skwer malarzy - Maria Konopnicka - Szymon Gięty - Panny Wodne - Papusza - Józef Piłsudski - Adam Mickiewicz - pionierzy kolejnictwa - Paweł Zacharek - Orzeł Pionierów)
  • 3 lipca
    Max Bahr – landsberski wizjoner
    („Titanic” - Most Staromiejski - Muzeum “Spichlerz” - Dąb Bahra - osiedle tkaczy - Port Indyjski - tkalnie Bahra - żłobek i przedszkole Bahra)
  • 17 lipca
    Nasza gorzowska egzotyka
    przejazd tramwajem - Kirkut - Rezerwat „Gorzowskie Murawy” (Sahara - Winnica - Grodzisko - Złoty Widok - Rozdroże - Zielony Widok - Koniec Świata)
  • 7 sierpnia
    Szlakiem wojny, filozofii i sztuki
    (Ernst Henseler - Jan Korcz - Plac Nieznanego Żołnierza - szczelina przeciwlotnicza - Smok Landsberski - Plac Musztry - Koszary Artylerzystów - Ruski Stawek - Friedrich Schleiermacher)
  • 21 sierpnia
    Turystyka ekstremalna
    (przejazd autobusem MZK - ekstremalny szlak pieszy wzdłuż rzeki Srebrnej)
  • 4 września
    Od chleba i likieru po ucztę duchową
    (kamienice piekarzy i nalewkarzy - Bulwar Wschodni - kamienica pod łabędziami - pomnikowy bluszcz zwyczajny - Kościół Zgody - Rycerska Wieża - Kozacza Góra)
  • 18 września
    Tajemnice i skarby Teatru i Muzeum Lubuskiego
    (oprowadzają pracownicy tych instytucji)
  • 2 października
    Zapach pieniędzy, czyli Szlakiem Hermana Pauckscha
    (Dominanta - Czerwony Spichlerz - willa Pauckscha - kościół Lutra - budynek biurowy)
  • 16 października
    O kruchości życia
    (cmentarz wojenny - Park przy Szpitalu Psychiatrycznym - Park Górczyński - pomnik Włodzimierza Korsaka - kościół Pierwszych Męczenników Polski - pomnik Jana Pawła II)
  • 30 października
    Środkiem, po królewsku przez miasto
    (ścieżka wzdłuż Kłodawki - trakt królewski - ulice Mieszka I i Chrobrego - bulwary nadwarciańskie - trasa spacerowo-rowerowa pod most Lubuski)

Podczas spacerów, w których czasie konieczne będzie skorzystanie z transportu publicznego (m.in. 17.7 i 21.08), organizator przygotuje dla uczestników bezpłatnie bilety MZK.

Spacery tematyczne są kontynuacją miejskiego projektu „PoznajMY Gorzów na nowo, jest tyle do zobaczenia”.

Udział w spacerze jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu, wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz oświadczeniem o braku przeciwwskazań zdrowotnych lub lekarskich do udziału w spacerze.

Marta Liberkowska

Fot. i grafika: Jan Wojtanowski