Wznawiamy spacery po mieście
Ponad 120 osób wzięło udział w pierwszym spacerze po Gorzowie w drugiej edycji cyklu „Chodźmy na spacer”. Przewodnik Zbigniew Rudziński zabrał uczestników w podróż po historii centrum miasta. W tym roku zaplanowano osiem tematycznych wędrówek po Gorzowie.
Spacer rozpoczął się punktualnie o godzinie 10.00, a uczestnicy spotkali się tuż przy fontannie Pauckscha. Po kilku słowach powitania, Zbigniew Rudziński zabrał grupę w stronę katedry, następnie do jej środka. Kolejnym przystankiem był Stary Rynek, ulice Hawelańska, Wełniany Rynek, mury obronne i ulica Obotrycka.
Opowiadam uczestnikom historie nieoczywiste, które nie są znane i popularne. Chcę, by spacer był okazją do lepszego poznania historii terenów oraz obiektów, które towarzyszą nam w codziennym życiu, a nie mamy chwili, by pomyśleć o ich losach - podkreślał Zbigniew Rudziński.
Sobotni spacer był powtórzeniem pierwszego z ubiegłego roku, gdy frekwencja zaskoczyła organizatorów; zabrakło sprzętu do nagłośnienia i nie wszyscy mogli posłuchać o historii zabytków w centrum miasta. W tym roku Zbigniew Rudziński wyposażony jest sprzęt nagłaśniający i nawet bardzo liczna grupa turystów usłyszy go doskonale.
Spacer po centrum trwał blisko trzy godziny i mimo niesprzyjającej temperatury, większość uczestników do samego końca słuchała Zbigniewa Rudzińskiego.
Każdy z uczestników pierwszego spaceru otrzymał szczegółowy program tegorocznego cyklu „Chodźmy na spacer”, a zainteresowani odebrali niebiesko-żółtą wpinkę „Gorzów wspiera Ukrainę”.
Spacery tematyczne po Gorzowie, organizowane przez Miasto Gorzów przy współpracy z PTTK „Ziemia Gorzowska”, potrwają do listopada. Zaplanowane są na pierwszą sobotę każdego miesiąca, ostatni odbędzie się 5 listopada. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla uczestników; nie trzeba wcześniej zapisywać się czy zgłaszać swojego udziału. Spacery będą zaczynały się zawsze o godzinie 10.00, a punkt zbiórki to Stary Rynek, tuż obok fontanny Pauckscha. Przewodnikiem na każdym spacerze będzie Zbigniew Rudziński.
Szczegółowy harmonogram spacerów tutaj.
Podobnie jak w ubiegłym roku, podczas spacerów w których konieczne będzie skorzystanie z transportu publicznego (2 lipca i 6 sierpnia), organizator przygotuje dla uczestników bezpłatnie bilety MZK.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Urszula Wośkowiak/ Marta Liberkowska