Memoriał Włodzimierza Ćwiertniaka
20. rocznica śmierci Ojca gorzowskiej koszykówki kobiet
18–20 września 2025 roku Gorzów Wielkopolski stanie się centrum sportowych wspomnień i emocji. W mieście odbędzie się Memoriał Włodzimierza Ćwiertniaka, wyjątkowe wydarzenie upamiętniające trenera, pedagoga i twórcę kobiecej koszykówki w regionie, w 20. rocznicę jego śmierci.
Organizatorem memoriału jest Lubuski Związek Koszykówki w Zielonej Górze, a przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem zastępcy prezydenta Gorzowa Izabeli Piotrowicz.
Włodzimierz Ćwiertniak – legenda gorzowskiego sportu
Włodzimierz Ćwiertniak (1947–2005) zapisał się w historii miasta jako niestrudzony propagator koszykówki i nauczyciel wielu pokoleń młodzieży. Absolwent gorzowskiego liceum i poznańskiej AWF, od 1974 roku związany był z I LO w Gorzowie. To właśnie on stworzył fundamenty żeńskiej koszykówki w mieście, prowadząc uczennice od najmłodszych klas do sukcesów ogólnopolskich. W 1983 roku jego zespół MKS „Znicz” sięgnął po srebro Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży – sukces, który zapoczątkował rozwój kobiecego basketu w regionie.
Program memoriału
Trzydniowe wydarzenie łączy element sportowej rywalizacji z uroczystymi akcentami upamiętniającymi postać trenera:
Czwartek, 18 września
9:00 – Spotkanie z olimpijczykiem z Paryża w koszykówce 3x3 (Hala Sportowa i LO, ul. Puszkina).
10:30 – Turniej koszykówki 3x3 dziewcząt i chłopców szkół ponadpodstawowych.
11:45 – Spotkanie koszykarek z olimpijczykiem w Szkole Podstawowej nr 13.
Piątek, 19 września
9:00 – Kontynuacja turnieju koszykówki (Hala Sportowa i LO).
18:00 – Prezentacja witryny pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Włodzimierza Ćwiertniaka (Hala ZSTiO).
18:30 – Uroczysta kolacja w hotelu „Gorzów”, spotkanie środowiska sportowego oraz wręczenie wyróżnień i odznaczeń.
Sobota, 20 września
9:00–13:00 – Mecze koszykówki absolwentek i absolwentów I LO o Puchar 80-lecia szkoły.
Hołd dla pasji i sportowego dziedzictwa
Memoriał Włodzimierza Ćwiertniaka to nie tylko rywalizacja na parkiecie, lecz także okazja do wspomnień, integracji środowiska sportowego i oddania czci człowiekowi, który zaszczepił miłością do koszykówki setki gorzowianek i gorzowian.