Uroczysty apel i piknik militarny
15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, na terenie byłej jednostki wojskowej na ulicy Myśliborskiej odbył się uroczysty apel oraz piknik wojskowo-historyczny. Podczas uroczystości odsłonięty został wyremontowany pomnik bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty.
Organizatorem uroczystości było gorzowskie koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Władze Gorzowa reprezentowała wiceprezydent Małgorzata Domagała i wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski.
Apel był okazją do podziękowań dla osób i instytucji, które miały wkład w renowację pomnika i jego otoczenia.
Po uroczystości odbył się piknik wojskowo-historyczny, podczas którego rekonstruktorzy prezentowali umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Oddano salwę z zabytkowej armaty.
Obelisk dla uczczenia pamięci bohaterów 12. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty został zbudowany i odsłonięty w 1963 r. m.in. jako dowód pamięci o żołnierzach, którzy w marcu 1945 r. walczyli o Kołobrzeg. W kolejnych latach organizowano pod nim uroczystości wojskowe. Po likwidacji jednostki wojskowej (4 Gorzowska Brygada Zmechanizowana) w 1998 roku otoczenie pomnika uległo degradacji.
Miejskie obchody święta Wojska Polskiego odbyły się w czwartek, w samo południe, na skwerze Wolności. Podczas uroczystości przedstawiciele władz i służb mundurowych złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, w programie uroczystości był także apel pamięci oraz promocja podoficerska.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Łukasz Kulczyński