Gorzowscy olimpijczycy – Wiktor Głazunow
W piątek 23 lipca 2021 roku rozpoczną się letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. Gorzów reprezentuje pięcioro sportowców, a wśród nich Wiktor Głazunow.
Jedyny mężczyzna w składzie gorzowian na igrzyskach urodził się w 1993 roku. Nasz kanadyjkarz ma rosyjskie korzenie – jego tata pochodzi z Rosji.
Kajakarstwo było jego pierwszym sportem. Zaczął je uprawiać w Orle Wałcz, później przeniósł się do AZS-AWF Gorzów. Zdobywał medale Mistrzostw Polski, mistrzostw Europy i świata w różnych kategoriach wiekowych.
Jego droga na Igrzyska Olimpijskie w Tokio była zadziwiająca. Wraz z trenerem doszli do wniosku, że rezygnują ze szkolenia centralnego i rozpoczęli przygotowywania do najważniejszych startów według planów nakreślonych przez Marka Zacharę.
To nietypowe postępowanie przyniosło zamierzony efekt. Środowisko kajakowe przekonało się o tym w trakcie zeszłorocznych Mistrzostw Polski seniorów, gdzie Wiktor zdobył cztery złote medale w kanadyjce na 200 m, 500 m, 1000 m i 5000 m. Swoją formę olimpijską potwierdzał w każdych zawodach, aż do Igrzysk, gdzie ostatecznie wystartuje w dwóch konkurencjach - C1 i C2.
Podobnie jak Olga, Kasia i Ania studiuje na Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp., na kierunku wychowanie fizyczne.
Wolny czas spędza w gronie rodziny lub rekreacyjnie jeździ na rowerze. Jak sam wspomina, od pięciu lat nie był na wakacjach i po Tokio planuje wyjazd, choć perspektywa tego, że Igrzyska w Paryżu są już za trzy lata, nie pozwala mu myśleć o dłuższej przerwie.
Dawid Kuraszkiewicz
Wydział Sportu
Fot. Archiwum UM