Gorzowscy olimpijczycy – Katarzyna Boruch
W piątek 23 lipca 2021 roku rozpoczną się letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. Gorzów reprezentuje pięcioro sportowców, a wśród nich Katarzyna Boruch.
Urodzona w 1998 roku wioślarka AZS-AWF Gorzów, podobnie jak Olga Michałkiewicz w klubie trenuje pod okiem Piotra Basty, ale też podobnie jak jej starsza koleżanka odkryta została przez trenera Jacka Błocha.
23-latka do Tokio jedzie po doświadczenie jako rezerwowa dla czwórki podwójnej kobiet (W4x), w której miała już okazję zdobyć medal mistrzostw Europy seniorów. W październiku 2020 r. w ostatniej chwili zastąpiła kontuzjowaną koleżankę i wspólnie z pozostałymi reprezentantkami stanęła na najniższym stopniu podium w Poznaniu. W swojej kolekcji ma medale Mistrzostw Polski i mistrzostw Europy w kategoriach młodzieżowych.
Od najmłodszych lat lubiła rywalizację. Zaczynała od kopania piłki na podwórku, z którego ciężko było zaciągnąć ją domu, później przez pięć lat trenowała lekkoatletykę i w końcu wioślarstwo. Zaczynając, nigdy nie przypuszczała, że pojedzie na Igrzyska Olimpijskie, choć bardzo o tym marzyła. Początkowo traktowała to bardziej jako przygodę, przeżycie i doświadczenie czegoś nowego, lecz determinacja i zawziętość oraz zaangażowanie trenerów pozwoliła jej na to, że już 23 lipca ma szansę na start w Tokio.
Poza sportem i chwilami z najbliższymi, czas wypełnia jej nauka. Studiuje na Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim. Jest na III roku wychowania fizycznego. Uwielbia słuchać muzyki, oglądać filmy, a także rozwijać swoją pasję, jaką jest fotografia. Lubi poznawać i zwiedzać nowe miejsca, które są odskocznią od codzienności. Nawet jeśli odpoczywa, stara się to robić aktywnie. Między sezonami wraz ze swoim chłopakiem, który jest kierowcą, podróżuję ciężarówką po Europie.
Dawid Kuraszkiewicz
Wydział Sportu
Fot. Archiwum UM