Przystanek przy "Plastyku" nieczynny

Zdjęcie do Przystanek przy "Plastyku" nieczynny

Komunikat służb miejskich, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym i miejską komunikację w sprawie czasowego zawieszenia funkcjonowania przystanku tramwajowego przy ulicy Warszawskiej i dodatkowych działań na rzecz bezpieczeństwa pasażerów.

Od 2 stycznia br. uruchomiony został nowy przystanek tramwajowy na ulicy Warszawskiej w pobliżu Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych.  

Utworzenie tego przystanku wynikało z wielu próśb i sugestii, kierowanych do służb miejskich przez uczniów miejscowych szkół, które w ostatnich latach powstały w tej okolicy. O przystanek prosili też mieszkańcy nowych budynków, które zbudowanych w pobliżu oraz gorzowianie korzystający z instytucji usługowych i obiektów kultury. Sens utworzenia takiego przystanku podkreślali również miejscy radni oraz gorzowskie media.  

Miejsce, które wybrano na przystanek, jest najdogodniejsze z wszystkich branych pod uwagę. Przy wyborze kierowano się zarówno względami bezpieczeństwa, jak i funkcjonalnością. Wybór konsultowano z gorzowską policją. Analizy prowadzone przez służby komunikacji miejskiej pokazują, że ta funkcjonalność jest duża, korzysta z niego wielu pasażerów, szczególnie osoby wysiadające. 

Problemem okazuje się jednak bezpieczeństwo pasażerów, wynikające z nieostrożności kierowców. Pomimo prawidłowego oznakowania przystanku, łamią oni przepisy ruchu drogowego i zagrażają pasażerom komunikacji tramwajowej.  

W ostatnim czasie nieostrożność kierowcy spowodowała zagrożenie dla zdrowia jednej z młodych pasażerek. Szczęśliwie zdarzenie było niegroźne. 

Służby miejskie, odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym i miejską komunikację, chcą jednak zminimalizować te zagrożenia. Dlatego od 6 stycznia br., funkcjonowanie przystanku zostanie zawieszone czasowo. Zawieszenie potrwa do czasu przeprowadzenia dodatkowych działań, zwiększających bezpieczeństwo pasażerów. Powinny one potrwać od około 2-3 tygodnie. Termin uzależniony jest od możliwości przeprowadzenia dodatkowych prac na rzecz bezpieczeństwa i od warunków pogodowych przy ich wykonywaniu. 

Działania, które zostały zaplanowane i uzgodnione z policją to: 

- stworzenie jeszcze bardziej wyrazistego oznakowania poziomego i pionowego oraz miejsca przystanku,

- zwiększenie siły oświetlenia ulicznego okolicy przystanku,

- stworzenie dodatkowych punktów świetlnych w jezdni (tzw. oczka),  

- wymalowanie "linii peronu" na krawężniku na długości przystanku, zwiększy to jego widoczność, 

- zmiana na bardziej widoczne (z silniejszym tłem fluorescencyjnym) znaki D-15 i D-17 (informujące o przystanku tramwajowym i autobusowym),

- komunikaty słowne w pojazdach tramwajowych o warunkach bezpieczeństwa,

- komunikaty wizualne wyświetlane na tramwaju o warunkach bezpieczeństwa. 

Na czas zawieszenia przystanku tramwajowego, w wyznaczonym miejscu w dalszym ciągu będzie funkcjonował przystanek autobusowy, po to, by kierowcy wyrobili w sobie nawyk zatrzymywania się przed pojazdami komunikacji miejskiej. 

Te działania powinny przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów. 

O postępie prac służby miejskie będą informować. Po ich zakończeniu podany zostanie termin ponownego uruchomienia przystanku tramwajowego na ulicy Warszawskiej.

Wiesław Ciepiela
Rzecznik prasowy

Fot. UM

powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.