Plan wyjścia z kolejowej zapaści

Zdjęcie do Plan wyjścia z kolejowej zapaści

W środę, 4 grudnia, na zaproszenie przewodniczącego Rady Miasta Roberta Surowca i władz Gorzowa, Urząd Miasta odwiedził Sebastian Ciemnoczołowski, wicemarszałek województwa lubuskiego. W zarządzie województwa odpowiada on m.in. za regionalną komunikację kolejową.

Marszałek Ciemnoczołowski na konferencji prasowej - której uczestnikami byli również wiceprezydent Izabela Piotrowicz, przewodniczący Rady Robert Surowiec oraz radni z koalicyjnych klubów Marta Krupa, Maciej Zmora i Maciej Buszkiewicz - mówił o stanie realizacji ważnych dla województwa lubuskiego projektów kolejowych m.in. programie Kolej Plus, który doprowadzić ma do stworzenia nowej opcji komunikacji między Gorzowem a Poznaniem. Projekt ten, to również nowy most kolejowy i kładka pieszo – rowerowa. Według założeń ma się to stać w 2027 roku.

Wicemarszałek dużo uwagi poświęcił problemom z jakością i punktualnością połączeń kolejowych, realizowanych w naszym województwie przez spółkę Polregio. Uważa on, że ma ona głębokie problemy organizacyjne i finansowe, a receptą na poprawę sytuacji komunikacyjnej jest stopniowe wygaszanie współpracy z tą firmą i zastępowanie jej przez innych solidnych operatorów kolejowych połączeń.

Spółka jest w zapaści i nie wróżę jej dobrej przyszłości. Dlatego podejmujemy rozmowy z innymi przewoźnikami, aby przejęli obsługę połączeń, na przykład na linii 203 – mówił Ciemnoczołowski.  

- Z pociągów z Kostrzyna do Krzyża przez Gorzów korzysta codziennie 2500 pasażerów. To najbardziej oblegana linia w Lubuskiem. Władze województwa jako organizator przewozów kolejowych, wprowadziły tu 17 par pociągów. To działanie jednak nie przekłada się na jakość – pociągi nadal są odwoływane ze względu na awarie i nieumiejętne serwisowanie przez Polregio - dodał.  

Wicemarszałek uważa, że przejściowo sytuację powinien uzdrowić nowoczesny trzyczłonowy szynobus z fabryki Cegielskiego za 38 mln zł. Niebawem trafi na linię 203.

- Mam nadzieję, że do czasu wyłonienia nowego operatora nowy pojazd przynajmniej w podstawowym zakresie rozwiąże trudny dla mieszkańców Gorzowa temat – dodał. 

Lubuski samorząd w przyszłym roku przeznaczy też 10 mln zł na serwis szynobusów.

Zarząd województwa prowadzi rozmowy z władzami województwa wielkopolskiego oraz właścicielami firmy Arriva i innymi przewoźnikami. Opracują oni propozycji obsługi pasażerów z lubuskiego. Kiedy propozycje będą gotowe, można będzie zdecydować, kiedy w naszym regionie pojawią się nowi przewoźnicy.

Wiesław Ciepiela
Rzecznik prasowy

Fot. Łukasz Kulczyński

Galeria zdjęć

20241204-0S6A9695 - fot. Lukasz.Kulczynski 20241204-0S6A9691 - fot. Lukasz.Kulczynski 20241204-0S6A9695 - fot. Lukasz.Kulczynski 20241204-0S6A9701 - fot. Lukasz.Kulczynski 20241204-0S6A9722 - fot. Lukasz.Kulczynski 20241204-0S6A9734 - fot. Lukasz.Kulczynski 20241204-0S6A9746 - fot. Lukasz.Kulczynski 20241204-0S6A9775 - fot. Lukasz.Kulczynski
powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.