Czas na Kolejową Magistralę Zachodnią

Zdjęcie do Czas na Kolejową Magistralę Zachodnią

We wtorek, 27 lutego, z inicjatywy prezydentów Gorzowa Jacka Wójcickiego i Iwony Olek, w sprawie planów budowy kolejowej Magistrali Zachodniej na odcinku Gorzów Wlkp. - Skwierzyna - Międzyrzecz – Świebodzin - Sulechów - Zielona Góra, odbyło się spotkanie lubuskich samorządowców oraz lubuskiego wojewody. Ciężar organizacyjny spotkania wzięli na siebie samorządowcy ze  Świebodzina na czele z burmistrzem Tomaszem Sielickim.

Kolejowa Magistrala Zachodnia jest szczególnie ważną, kolejową inwestycją infrastrukturalną, która ma stanowić „kręgosłup” komunikacyjny województwa lubuskiego, w podobny sposób jak to miejsce w przypadku drogi ekspresowej S3.

W Świebodziński Domu Kultury przedstawiono i omówiono propozycję przebiegu trasy oraz jej układ funkcjonalny, razem z parametrami technicznymi. Analiza objęła północny odcinek przyszłej Magistrali, w którego skład wchodzą istniejące odcinki linii kolejowych (L203, L367, L375, L358, L003, L436, L273) oraz dwa nowe odcinki: Sulechów – Świebodzin o długości ok. 17 km oraz Świebodzin – Gościkowo o długości ok. 14 km.

Rozmawialiśmy z samorządowcami i z wojewodą, na temat połączeń tak zwanej magistrali zachodniej, czyli połączenia kolejowego z Gorzowa przez Międzyrzecz, Świebodzin, Sulechów do Zielonej Góry. Połączenie, które skomunikuje ponad 600 tys. mieszkańców, pozwoli na poruszanie się między stolicami województwa w 70 minut. Reakcje na ten plan komunikacyjny, zarówno ze strony samorządów, jak i wojewody są bardzo pozytywne. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie uruchomimy procedurę, która potrwa kilka lat, ale pozwoli na powstanie szybkiego połączenia kolejowego dwóch stolic województwa oraz innych miejscowości leżących na tej trasie – powiedział prezydent Wójcicki.

Wojewoda lubuski Marek Cebula wskazywał na znaczenie magistrali, zarówno dla rozwoju gospodarczego, jak i powstrzymania niekorzystnych trendów demograficznych. 

Magistrala zachodnia, czyli połączenie naszych dwóch stolic, to bardzo istotny element lepszej komunikacji. Ale nie mniej ważne jest połączenie kolejowe z zewnętrznymi aglomeracjami, z Poznaniem, Wrocławiem, Szczecinem i Berlinem. Dzięki temu będziemy się lepiej rozwijać, ale też zatrzymywać u nas młodych mieszkańców województwa lubuskiego. Dzięki komunikacji będą mogli podejmować pracę na zewnątrz, ale będą mogli szybko wrócić – mówił wojewoda.

Czas spotkania wziął się z potrzeby skierowania do nowego ministra Infrastruktury i prezesa PKP PLK, wspólnego stanowiska samorządów dotyczącego budowy kolejowej Magistrali Zachodniej, oraz ze zmian organizacyjnych w instytucjach odpowiedzianych za rozwój infrastruktury kolejowej w naszym kraju. Stanowisko samorządów w sprawie budowy kolejowej Magistral Zachodniej jest jednoznaczne i było ono już przekazywane do PKP PLK w latach 2021 i 2022, między innymi do dokumentu pn. "PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - zamierzenia inwestycyjne na lata 2021 -2030 z perspektywą do 2040 roku."

W związku z ostatnimi doniesieniami, iż Krajowy Program Odbudowy będzie musiał być zmieniony, a tym samym zmienione zostaną założenia programu kolejowego, który także zostanie rozszerzony o nowe zadania, jest odpowiedni, aby samorządy wspólnie pokazały potrzebę uruchomiania tak ważnego dla województwa lubuskiego projektu kolejowego pod nazwą Kolejowa Magistrala Zachodnia – mówiła Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Inwestycja znacznie skróci czas przejazdu pomiędzy obiema stolicami regionu, a pociągi PKP Intercity będą mogły kursować przez Sulechów, Świebodzin i Międzyrzecz.  To otwiera zupełnie nowe możliwości dla każdego ze wspomnianych ośrodków. Magistrala Zachodnia to także łatwiejszy i całoroczny dojazd do Łagowa czy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, które staną się dostępne w ruchu regionalnym.

W spotkaniu w Świebodzinie wzięli  udział samorządowcy i urzędnicy ze Świebodzina, Skwierzyny, Międzyrzecza i powiatu międzyrzeckiego, Przytocznej, Deszczna, Bledzewa, Łagowa, Pszczewa, Sulęcina, Lubrzy, Czerwieńska, Sulechowa, Zielonej Góry, Gorzowa, powiatu gorzowskiego. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta.

Wiesław Ciepiela
Rzecznik prasowy

Fot. Łukasz Kulczyński

Galeria zdjęć

20240227-0S6A0109-fot.Lukasz.Kulczynski 20240227-0S6A0078-fot.Lukasz.Kulczynski 20240227-0S6A0060-fot.Lukasz.Kulczynski 20240227-0S6A0106-fot.Lukasz.Kulczynski
powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.