180 mln na miejski transport

Gorzów Wielkopolski otrzymał z funduszy europejskich 180 mln zł wsparcia na dwa projekty związane z transportem miejskim. Dzięki dotacji możliwa będzie m.in. modernizacja sieci tramwajowej i zakup nowoczesnych tramwajów.

Unijna dotacja pochodzi z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 w ramach Priorytetu III Transport miejski. Powyższa alokacja została podzielona na dwa projekty: „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.– etap II” (80 mln zł) – to projekt Miasta, oraz „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp. – tabor tramwajowy i infrastruktura techniczna – etap II” (100 mln zł) – projekt MZK.

Wyzwaniami, na które odpowiada projekt Miasta, jest zmniejszenie zatłoczenia motoryzacyjnego w mieście, poprawa płynności ruchu i ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne – poinformował prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

Celem ogólnym projektu jest wzrost jakości usług publicznego transportu zbiorowego poprzez poprawę dostępności komunikacyjnej przy jednoczesnym zmniejszeniu presji na środowisko – dodał.

W ramach projektu Miasta, które będzie realizować GIM, zaplanowano opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie następujących robót budowlanych:
- budowa torowiska przy ul. Jancarza wraz z dostosowaniem terenu przy dworcu PKP na potrzeby węzła przesiadkowego oraz infrastrukturą pieszo-rowerową;
- przebudowa torowiska w ul. Sikorskiego, na odcinku od ul. Jancarza do ul. Dworcowej;
- przebudowa torowiska przy ul. Pomorskiej, na odcinku od ul. Zamenhofa do ronda  Solidarności;
- przebudowa podstacji transformatorowych przy ul. Czereśniowej, ul. Składowej, ul. Kostrzyńskiej;
- zakup i wdrożenie systemu informacji pasażerskiej i monitoringu (SDIP) – wyjaśnił Daniel Czypar z Gorzowskich Inwestycji Miejskich.

Zakres projektu realizowanego przez MZK obejmuje zakup 7 sztuk całkowicie niskopodłogowych, dwukierunkowych tramwajów każdy o pojemności pasażerskiej dla co najmniej 165 osób oraz modernizację zaplecza technicznego dla tramwajów na terenie siedziby MZK.

Głównym celem projektu jest poprawa oferty transportowej Gorzowa Wielkopolskiego, prowadzącej do zwiększenie udziału osób korzystających z zeroemisyjnych środków transportu publicznego. Zakup nowoczesnego taboru tramwajowego spowoduje wzrost jakości usług publicznego transportu zbiorowego, poprawę dostępności komunikacyjnej, w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami, podniesienie jakości życia mieszkańców oraz zmniejszenie presji na środowisko.

Zakupione tramwaje zastąpią stary tabor, co pozwoli na rozszerzenie oferty czystego i nowoczesnego transportu publicznego w Gorzowie Wielkopolskim – podkreślił prezes MZK Roman Maksymiak.

Wydział Promocji i Informacji

Fot. Bartłomiej Nowosielski

Galeria zdjęć

IMG_5537_www IMG_5540_www IMG_5566_www IMG_5583_www
powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.