
Seniorzy to bardzo duża społeczność, bo to co czwarty gorzowianin. Jakie przeżywają trudności i radości? Opowiedziały nam o tym Jolanta Szeliga-Bujak i Maria Litwiniec z Gorzowskiej Rady Seniorów.
Pandemia daje się we znaki wszystkim, jednak najbardziej szkodzi seniorom. Mieli nadzieję, że jeżeli będą stosowali się do przepisów sanitarnych, nie dotknie ich. Niestety tak się nie stało. – Jakość życia seniorów znacznie pogorszyła się. Wśród osób starszych pogłębiło się złe samopoczucie, strach przed zarażeniem i poczucie osamotnienia. Większość straciła pewność realizacji swoich planów, pasji, w ostatniej fazie życia. Pojawił się brak nadziei i trudności w kontaktach z rówieśnikami, co wzbudzało u nich duży niepokój i strach – opisuje Maria Litwiniec.
Seniorzy poczuli się podwójnie wykluczeni przez pandemię, bo do tego dochodzi wyeliminowanie cyfrowe. A coraz więcej spraw można załatwić jedynie drogą elektroniczną. – Już przed pandemią ok. 70% osób po 60. roku życia, według mojego rozeznania, nie korzystało z internetu, co wywołuje uczucie, że ważne informacje do nich nie docierają. Wychodzimy naprzeciw potrzebom seniorów, udostępniamy komputer, pomagamy w wyszukiwaniu potrzebnych informacji. Uczymy obsługi komputera, pomagamy też seniorom w interpretacji pism urzędowych i tłumaczymy im w prosty sposób, o co tam chodzi – mówi pani Maria.
Starsze osoby padają często ofiarą rozmaitych oszustów. Stowarzyszenie „Równi Wobec Prawa” przygotowuje ulotki z instruktażem, jak zachować się w takich sytuacjach. –Zapoznajemy również seniorów z metodami radzenia sobie w trudnych sytuacjach, wynikających ze skutków pandemii – dodaje.
A skąd czerpią radość seniorzy? Choćby z wyjścia z domu i spotkania z drugim człowiekiem. – Widzimy, jak seniorom potrzebna jest kultura. To też pretekst do wyjścia z domu i spotkania z innymi – zauważa pani Maria.
Seniorzy, którzy chcą być aktywni, mogą wziąć udział w różnych zajęciach w klubach seniora. Bogatą ofertę, adresowaną do gorzowskich seniorów, proponuje Miejskie Centrum Kultury. Działają tam kluby: „Jedynka”, „Zodiak” oraz „Pogodna Jesień”. Seniorzy mają do wyboru różne formy zajęć. Działają tam chóry, zespoły muzyczne, sekcje taneczne, choreoterapia, teatr amatorski, sekcje komputerowe, rękodzieło artystyczne, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i wiele innych. Organizowane są wieczorki taneczne oraz różne imprezy tematyczne. Jednak zważywszy na liczbę gorzowskich seniorów (ponad 30 tys.) jest to wciąż za mało. – Gorzowska Rada Seniorów od początku swojej działalności zauważała potrzebę powstania w Gorzowie Wlkp. centrum seniora oraz osiedlowych klubów seniora – mówi pani Jolanta.
Rada będzie zachęcać najmniej samodzielnych seniorów do korzystania z wydarzeń kulturalnych. – Chcemy ich wyrwać z domu i zachęcić do korzystania z kultury. A będą temu sprzyjać preferencyjne warunki dla seniorów. W tej kwestii wesprą nas MCK i Kino 60 Krzeseł – dodaje pani Maria.
A wydarzeń kulturalnych w Gorzowie nie brakuje, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. – Tak, mamy „Dobry Wieczór Gorzów” i dużo ciekawych propozycji. Seniorzy pierwsi zajmują miejsca na Starym Rynku. Oferta jest dużo szersza, niż to było w przypadku Dni Gorzowa. Szkoda, że ze względu na pandemię nie mógł odbyć się barwny korowód seniorów, jak kilka lat temu. Seniorzy przebrani w piękne barwne stroje, wraz z orkiestrą dętą OSP Siedlice, wyruszyli spod Nova Park pod dawny budynek LOK-u, gdzie odbyła się prezentacja amatorskich artystycznych grup seniorskich, zakończona taneczną zabawą – wspomina pani Jolanta.
Teraz podobna prezentacja odbędzie się w październiku, w ramach Tygodnia Seniora.
Seniorzy często korzystają z parków i ścieżek rowerowych, których przecież mamy mnóstwo w Gorzowie. Mogli też sprawdzić swoją kondycję fizyczną podczas zajęć z trenerem osiedlowym, które odbywały się w sierpniu. Jednak nadal warto zachęcać innych do wyjścia na zewnątrz. I w Radzie też mają na to sposób. – Wpadliśmy na pomysł, by sporządzić mapkę siłowni zewnętrznych, które oprócz ćwiczeń fizycznych, umożliwią też spotkanie z innymi, bez większego zagrożenia. W opracowaniu takiej mapki ważna była pozytywna i szybka reakcja Urzędu Miasta, zwłaszcza Wydziału Spraw Społecznych, który opiekuje się seniorami. Okazało się, że takich siłowni mamy w mieście 24 – opowiada pani Maria, inicjatorka opracowania mapki.
Wspieranie aktywności osób starszych to jeden z obszarów działalności Gorzowskiej Rady Seniorów. Zajmuje się ona także profilaktyką i promocją zdrowia seniorów, rozwojem form wypoczynku, czy rozwijaniem dostępu do edukacji i kultury. Przede wszystkim reprezentuje interesy i potrzeby osób starszych wobec władz samorządowych. Tworzy ją 15 osób, a są to przedstawiciele podmiotów działających na rzecz seniorów, mieszkańcy, którzy ukończyli 60 lat oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Seniorzy w Gorzowie mogą korzystać z różnych inicjatyw prowadzonych przez Miasto, takich jak „Złota Rączka” (drobne, domowe naprawy, niepociągające za sobą dużych nakładów finansowych), czy Gorzowska Karta Seniora – uprawniająca do korzystania z ulg i promocji oferowanych przez Miasto i partnerów programu. A w czasie najbardziej rygorystycznych obostrzeń Miasto dostarczało seniorom do domu tanie obiady. Ta inicjatywa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Wszelkie potrzebne informacje dla seniorów zostały również zebrane z broszurze „InfoSenior”, wydanej przez Wydział Spraw Społecznych UM. Jest ona dostępna w siedzibie wydziału, w budynku przy ul. Teatralnej 26.
Jan Wojtanowski
fot. Jan Wojtanowski
_________________
Jolanta Szeliga-Bujak – przewodnicząca Gorzowskiej Rady Seniorów, laureatka nagrody „Senior Roku 2017”, od wielu lat prowadząca klub „Pogodna Jesień” MCK, reżyser teatru seniora „Maski i Twarze”.
Maria Litwiniec – prezes Stowarzyszenia „Równi Wobec Prawa”, członkini Gorzowskiej Rady Seniorów, członkini Rady Ławniczej przy Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wlkp.