Powróć do: Środowisko

Podsumowanie projektu "Sprawnie - lokalnie - globalnie"

Od listopada 2021 roku do czerwca 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim realizowała projekt SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE. Miał on na celu kształtowanie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko, a co za tym idzie za planetę Ziemię globalnie, czyli zwiększenie świadomości na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju.  Szkoła przeprowadziła projekt dzięki otrzymanemu grantowi w IV edycji konkursu „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen. 

Projekt odpowiadał na wciąż nurtujące wiele osób pytania o stan naszego środowiska i naszej planety. Przekazywał cenne informacje na temat tego ile wspólnie możemy zrobić i jak ważne jest wspólne, codzienne działanie w tym zakresie. W jednym czasie edukował, angażował całe rodziny/środowisko lokalne. Kładł nacisk na kształtowanie świadomości ludzi w każdym wieku. Wiedza przekazywana była w przystępnej i atrakcyjnej formie, w czasie zabawy i różnych zadań, które jednoczyły rodziny, grupy klasowe czy rówieśnicze, wokół zadania. Uczył współpracy, współdziałania i rozwijał kreatywność. Projekt poprzez swoje działania poruszał w pewnym zakresie większość z celów zrównoważonego rozwoju.

W ramach projektu realizowane było szereg działań włączających wszystkich uczniów oraz środowisko lokalne. Do największych z nich należy zaliczyć organizację:

  • Tygodnia Edukacji Globalnej z hasłem przewodnim Fair Trade;
  • Rozgrywek międzyklasowych gry „Wodne Wyzwania” pochodzącej z wypożyczalni PAH;
  • Rodzinnego Turnieju Gier Wielkoformatowych;
  • Dnia Wody połączonego z akcją “Wyślij pączka do Afryki”;
  • Dnia Ziemi z jej głównym elementem - tworzeniem teatrzyków kamishibai do bajek ekologicznych;
  • Szkolnego konkursu „Globalny detektyw”
  • Szkolnego konkursu online „Wodne wyzwania i nie tylko”
  • V MIĘDZYSZKOLNEJ GRYWALIZACJI EKOLOGICZNEJ „Jak dbam, tak mam” pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty.

Do działań projektowych należało również szereg przeprowadzonych lekcji, konkursów i wystaw, a wszystko było możliwe dzięki finansom pochodzącym z grantu Fundacji Orlen w wysokości 10000 zł. Dzięki tym funduszom zakupione zostały nagrody dla uczestników turniejów i konkursów, zapewniony był poczęstunek, materiały potrzebne do realizacji projektu oraz gry planszowe, w tym autorskie gry wielkoformatowe.

Projekt SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE to działania oparte na tu i teraz, ale ukazujące szeroki aspekt sprawy. To kształtowanie obywateli świata, którzy poprzez własne przeżycia, odczucia, emocje i działanie mają pozytywny wpływ na sytuację na naszej planecie. To małe kroki stawiane na własnym podwórku, które zaowocują właściwymi postawami i działaniami na większą skalę. To projekt, który łączy pokolenia w szczytnym celu dbania o nasze wspólne dobro i wykorzystuje zarówno dobrze znana od dawna gry planszowe oraz nowoczesne technologie.

Przypomnienie wybranych działań zrealizowanych w ramach projektu:

 

V MIĘDZYSZKOLNA GRYWALIZACJA EKOLOGICZNA “Jak dbam, tak mam” pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty

To była już V edycja naszej ekologicznej grywalizacji, która wprowadza uczniów również w edukację globalną.

W tegorocznej edycji grywalizacji rozegranej w ramach realizowanego projektu: SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE, finansowanego ze środków Fundacji ORLEN, rywalizowało ze sobą 6 drużyn z województwa lubuskiego. Uczniowie czwartych klas mieli do wykonania 6 zadań, na 6 różnych stacjach. Zadania jak zwykle były bardzo rozmaite i oczywiście dotyczyły bardzo różnorodnych zagadnień. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć stacji z segregacją odpadów czy też tworzenia kreatywnego hasła na zadany temat. Drużyny poszukiwały również QR kodów i zdobywały informacje na temat edukacji globalnej. Dużo zagadnień poświęconych było w tym roku wodzie. Oprócz zadania technicznego polegającego na budowie studni, młodzi ekolodzy dowiedzieli się, iż samo oszczędzanie wody, to za mało. Zgłębili tajniki śladu wodnego oraz możliwości dbania o ten cenny dar przez każdego z nas.

Niezwykle miłą niespodziankę sprawili nam nasi uczniowie, którzy pierwszy raz w historii grywalizacji zdobyli pierwsze miejsce.

A oto pełna informacja o uczestnikach oraz zajętych miejscach przez poszczególne szkoły: Miejsce I - Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim Miejsce II - Szkoła Podstawowa nr 12 w Gorzowie Wielkopolskim Miejsce III - Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wielkopolskim Miejsce IV - Szkoła Podstawowa im. Kresowian w Czarnowie Miejsce V - Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Sportowymi im. Arkadego Fiedlera w Gorzowie Wielkopolskim Miejsce VI - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ciecierzycach.

W grywalizacji nad poszczególnymi zadaniami czuwali nasi nauczyciele oraz zaproszeni goście. Odwiedziła nas pani Edyta Wyborska z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz eksperci z firmy Inneko, panie Emilia Grzegorczyk i Wioleta Pec wraz z panem Dariuszem Majewskim. Swoją obecnością zaszczyciła nas również pani wicedyrektor Sylwia Głąb, która dokonała uroczystego otwarcia grywalizacji, a po ogłoszeniu wyników wręczała nagrody (w tym Puchar Dyrektora Szkoły) i oficjalnie zakończyła naszą grywalizację.

Wszyscy uczestnicy dzielnie zmagali się z postawionymi przed nimi zadaniami i mimo, że czasem pierwszy raz słyszeli o niektórych zagadnieniach, ostatecznie okazywało się, że są mistrzami. Wyjątkowe skupienie, pozytywna energia i współpraca spowodowały, że drużyny osiągały bardzo wysokie notowania na wszystkich stacjach, co spowodowało, że trzymali nas w napięciu do ostatniej chwili. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzą będą dzielili się z rówieśnikami i nie tylko. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą edukacyjną przygodę, w którą rokrocznie zabieracie nas, gdy z pasją podejmujecie wyzwanie.

 

Rodzinny Turniej Wielkoformatowych Gier Planszowych.

Idee Rodzinnego Turnieju Wielkoformatowych Gier Planszowych to: - promocja gier planszowych jako kształcącej i mądrej rozrywki, - kształtowanie umiejętności przewidywania, myślenia, budowania strategii i planowania działań, - uczenie samodzielnego podejmowania decyzji i przyjmowania jej skutków, - szerzenie wiedzy ekologicznej oraz z zakresu edukacji globalnej,

- budowanie umiejętności współpracy i wzajemnych relacji.

W turnieju wystartowało 11 drużyn składających się z dziecka oraz jego rodzica.

Bawiliśmy się i uczyliśmy, odpowiadając nieraz na całkiem niełatwe pytania. Turniej odbywał się równolegle w dwóch salach i po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, a byli nimi: - Agata Rodzoch z mamą Katarzyną - Nadia Szuszert z mamą Joanną. Miejsca drugie zajęli: - Oliwier Węgrzyn z mamą Katarzyną i Hanna Dziobko z tatą Markiem. Miejsce trzecie, dzielnie walcząc do końca zdobyli: - Adrian Adamczyk z tatą Przemysławem, Małgorzata Wojtkowiak z mamą Moniką oraz Nikodem Kamieniecki z mamą Weroniką.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i informujemy, iż za swą niesamowitą grę, wytrwałość i pogodę ducha otrzymali nagrody.

Teraz dwie autorskie gry wielkoformatowe będą do dyspozycji uczniów i będzie można z nich korzystać również w czasie lekcji na zielonej trawce. Warto dodać, iż w zależności od wybranego zestawu pytań, gra może być z powodzeniem używana przez wszystkie klasy w naszej szkole. Dodatkowo w ramach projektu szkoła wzbogaciła się o 6 gotowych gier wielkoformatowych.

Wszystkie gry są tematycznie związane z ekologią czy edukacją globalną, ale tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia.

 

Agnieszka Żelazna
Szkoła Podstawowa Nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wlkp.

powrót
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.