Od listopada 2021 roku do czerwca 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim realizowała projekt SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE. Miał on na celu kształtowanie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko, a co za tym idzie za planetę Ziemię globalnie, czyli zwiększenie świadomości na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Szkoła przeprowadziła projekt dzięki otrzymanemu grantowi w IV edycji konkursu „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen.
Projekt odpowiadał na wciąż nurtujące wiele osób pytania o stan naszego środowiska i naszej planety. Przekazywał cenne informacje na temat tego ile wspólnie możemy zrobić i jak ważne jest wspólne, codzienne działanie w tym zakresie. W jednym czasie edukował, angażował całe rodziny/środowisko lokalne. Kładł nacisk na kształtowanie świadomości ludzi w każdym wieku. Wiedza przekazywana była w przystępnej i atrakcyjnej formie, w czasie zabawy i różnych zadań, które jednoczyły rodziny, grupy klasowe czy rówieśnicze, wokół zadania. Uczył współpracy, współdziałania i rozwijał kreatywność. Projekt poprzez swoje działania poruszał w pewnym zakresie większość z celów zrównoważonego rozwoju.
W ramach projektu realizowane było szereg działań włączających wszystkich uczniów oraz środowisko lokalne. Do największych z nich należy zaliczyć organizację:
- Tygodnia Edukacji Globalnej z hasłem przewodnim Fair Trade;
- Rozgrywek międzyklasowych gry „Wodne Wyzwania” pochodzącej z wypożyczalni PAH;
- Rodzinnego Turnieju Gier Wielkoformatowych;
- Dnia Wody połączonego z akcją “Wyślij pączka do Afryki”;
- Dnia Ziemi z jej głównym elementem - tworzeniem teatrzyków kamishibai do bajek ekologicznych;
- Szkolnego konkursu „Globalny detektyw”
- Szkolnego konkursu online „Wodne wyzwania i nie tylko”
- V MIĘDZYSZKOLNEJ GRYWALIZACJI EKOLOGICZNEJ „Jak dbam, tak mam” pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty.
Do działań projektowych należało również szereg przeprowadzonych lekcji, konkursów i wystaw, a wszystko było możliwe dzięki finansom pochodzącym z grantu Fundacji Orlen w wysokości 10000 zł. Dzięki tym funduszom zakupione zostały nagrody dla uczestników turniejów i konkursów, zapewniony był poczęstunek, materiały potrzebne do realizacji projektu oraz gry planszowe, w tym autorskie gry wielkoformatowe.
Projekt SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE to działania oparte na tu i teraz, ale ukazujące szeroki aspekt sprawy. To kształtowanie obywateli świata, którzy poprzez własne przeżycia, odczucia, emocje i działanie mają pozytywny wpływ na sytuację na naszej planecie. To małe kroki stawiane na własnym podwórku, które zaowocują właściwymi postawami i działaniami na większą skalę. To projekt, który łączy pokolenia w szczytnym celu dbania o nasze wspólne dobro i wykorzystuje zarówno dobrze znana od dawna gry planszowe oraz nowoczesne technologie.
Przypomnienie wybranych działań zrealizowanych w ramach projektu:
V MIĘDZYSZKOLNA GRYWALIZACJA EKOLOGICZNA “Jak dbam, tak mam” pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty
To była już V edycja naszej ekologicznej grywalizacji, która wprowadza uczniów również w edukację globalną.
W tegorocznej edycji grywalizacji rozegranej w ramach realizowanego projektu: SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE, finansowanego ze środków Fundacji ORLEN, rywalizowało ze sobą 6 drużyn z województwa lubuskiego. Uczniowie czwartych klas mieli do wykonania 6 zadań, na 6 różnych stacjach. Zadania jak zwykle były bardzo rozmaite i oczywiście dotyczyły bardzo różnorodnych zagadnień. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć stacji z segregacją odpadów czy też tworzenia kreatywnego hasła na zadany temat. Drużyny poszukiwały również QR kodów i zdobywały informacje na temat edukacji globalnej. Dużo zagadnień poświęconych było w tym roku wodzie. Oprócz zadania technicznego polegającego na budowie studni, młodzi ekolodzy dowiedzieli się, iż samo oszczędzanie wody, to za mało. Zgłębili tajniki śladu wodnego oraz możliwości dbania o ten cenny dar przez każdego z nas.
Niezwykle miłą niespodziankę sprawili nam nasi uczniowie, którzy pierwszy raz w historii grywalizacji zdobyli pierwsze miejsce.
A oto pełna informacja o uczestnikach oraz zajętych miejscach przez poszczególne szkoły: Miejsce I - Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim Miejsce II - Szkoła Podstawowa nr 12 w Gorzowie Wielkopolskim Miejsce III - Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wielkopolskim Miejsce IV - Szkoła Podstawowa im. Kresowian w Czarnowie Miejsce V - Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Sportowymi im. Arkadego Fiedlera w Gorzowie Wielkopolskim Miejsce VI - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ciecierzycach.
W grywalizacji nad poszczególnymi zadaniami czuwali nasi nauczyciele oraz zaproszeni goście. Odwiedziła nas pani Edyta Wyborska z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz eksperci z firmy Inneko, panie Emilia Grzegorczyk i Wioleta Pec wraz z panem Dariuszem Majewskim. Swoją obecnością zaszczyciła nas również pani wicedyrektor Sylwia Głąb, która dokonała uroczystego otwarcia grywalizacji, a po ogłoszeniu wyników wręczała nagrody (w tym Puchar Dyrektora Szkoły) i oficjalnie zakończyła naszą grywalizację.
Wszyscy uczestnicy dzielnie zmagali się z postawionymi przed nimi zadaniami i mimo, że czasem pierwszy raz słyszeli o niektórych zagadnieniach, ostatecznie okazywało się, że są mistrzami. Wyjątkowe skupienie, pozytywna energia i współpraca spowodowały, że drużyny osiągały bardzo wysokie notowania na wszystkich stacjach, co spowodowało, że trzymali nas w napięciu do ostatniej chwili. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzą będą dzielili się z rówieśnikami i nie tylko. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą edukacyjną przygodę, w którą rokrocznie zabieracie nas, gdy z pasją podejmujecie wyzwanie.
Rodzinny Turniej Wielkoformatowych Gier Planszowych.
Idee Rodzinnego Turnieju Wielkoformatowych Gier Planszowych to: - promocja gier planszowych jako kształcącej i mądrej rozrywki, - kształtowanie umiejętności przewidywania, myślenia, budowania strategii i planowania działań, - uczenie samodzielnego podejmowania decyzji i przyjmowania jej skutków, - szerzenie wiedzy ekologicznej oraz z zakresu edukacji globalnej,
- budowanie umiejętności współpracy i wzajemnych relacji.
W turnieju wystartowało 11 drużyn składających się z dziecka oraz jego rodzica.
Bawiliśmy się i uczyliśmy, odpowiadając nieraz na całkiem niełatwe pytania. Turniej odbywał się równolegle w dwóch salach i po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, a byli nimi: - Agata Rodzoch z mamą Katarzyną - Nadia Szuszert z mamą Joanną. Miejsca drugie zajęli: - Oliwier Węgrzyn z mamą Katarzyną i Hanna Dziobko z tatą Markiem. Miejsce trzecie, dzielnie walcząc do końca zdobyli: - Adrian Adamczyk z tatą Przemysławem, Małgorzata Wojtkowiak z mamą Moniką oraz Nikodem Kamieniecki z mamą Weroniką.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i informujemy, iż za swą niesamowitą grę, wytrwałość i pogodę ducha otrzymali nagrody.
Teraz dwie autorskie gry wielkoformatowe będą do dyspozycji uczniów i będzie można z nich korzystać również w czasie lekcji na zielonej trawce. Warto dodać, iż w zależności od wybranego zestawu pytań, gra może być z powodzeniem używana przez wszystkie klasy w naszej szkole. Dodatkowo w ramach projektu szkoła wzbogaciła się o 6 gotowych gier wielkoformatowych.
Wszystkie gry są tematycznie związane z ekologią czy edukacją globalną, ale tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Agnieszka Żelazna
Szkoła Podstawowa Nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wlkp.