Powróć do: Środowisko

Miejski ogród dla każdego!

Zapraszamy do udziału w konkursie na najciekawszy pomysł dotyczący realizacji ogrodu społecznego w Gorzowie. Zasady są proste – przedstawiacie uproszczony projekt swojego wymarzonego ogrodu, a Miasto wyposaża zwycięzców w materiały niezbędne do powstania tego miejsca. Waszym zadaniem będzie stworzenie i pielęgnacja ogrodu.

Czym są ogrody społeczne?

Ogrody społeczne to zakładane w miastach przestrzenie wspólne – tworzone i prowadzone przez mieszkańców, którzy uprawiają w nich warzywa, zioła i owoce. To miejsca ogólnodostępne, umożliwiające spędzanie czasu w otoczeniu zieleni. W prace ogrodnicze może zaangażować się każdy, a odwiedzający ogród goście przestrzegają wspólnie ustalonych i przyjętych zasad. Ogrody społeczne mają walory edukacyjne, integracyjne i terapeutyczne - służą mieszkańcom jako zielone enklawy, zbliżające do siebie ludzi.

Dla kogo przeznaczony jest konkurs?

Do udziału w konkursie zapraszamy 5-osobowe nieformalne grupy mieszkańców Gorzowa.

Co zrobić, by wziąć udział w konkursie?

Krok 1: Zacznij od zaangażowania znajomych, rodziny lub sąsiadów. Wybierzcie odpowiednie miejsce i zastanówcie się, jak ma wyglądać Wasz przyszły ogród. Nie zapomnijcie o zapoznaniu się z regulaminem konkursu (w załączniku).

Krok 2: Przenieście swój pomysł na papier: stwórzcie uproszczony projekt ogrodu (w formie graficznej – np. odręcznego rysunku), opiszcie koncepcję oraz rośliny, które chcecie zasadzić w ogrodzie. Opracujcie również zasady korzystania z tego miejsca (przykładowy regulamin w załączniku). Uwaga! Konieczna może być także zgoda zarządcy terenu (np. spółdzielni).

Krok 3: Wszystko gotowe? Czas na dostarczenie zgłoszenia i koncepcji:

• mailowo na adres: wsr@um.gorzow.pl lub
  • pocztą na adres: Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, ul. Myśliborska 34 lub,
  • wrzucając je do urny w Urzędzie Miasta przy ul. Myśliborskiej 34 lub ul. Sikorskiego 4.

Na przesłanie zgłoszeń i koncepcji ogrodów czekamy do 22 kwietnia 2022 r.

Zwycięska grupa otrzyma od Miasta pomoc w wyposażeniu ogrodu w niezbędne materiały o łącznej kwocie nieprzekraczającej 5 000 zł.

Informacji o konkursie udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa (tel. 95 735 57 37 lub 95 735 58 11).

Zainspirujcie się i sprawdźcie, jak działają ogrody społeczne w innych miastach:

Edyta Wyborska
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa