
Komitet Rewitalizacji – co to takiego?
Komitet Rewitalizacji stanowi forum współpracy i dialogu interesariuszy rewitalizacji z organami gminy w sprawach dotyczących przygotowania, przeprowadzenia i oceny rewitalizacji oraz pełni funkcję opiniodawczo-doradczą dla Prezydenta Miasta Gorzowa. Mówiąc krótko i w dużym uproszczeniu: Komitet jest łącznikiem pomiędzy mieszkańcami a urzędem w sprawach związanych z rewitalizacją. W jego skład wejdą: mieszkańcy obszaru rewitalizacji oraz pozostałych części miasta, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, właściciele i zarządcy nieruchomości z obszaru rewitalizacji, przedstawiciele władzy publicznej realizujących na obszarze rewitalizacji uprawnienia Skarbu Państwa oraz przedstawiciele Urzędu Miasta bądź miejskich jednostek organizacyjnych lub spółek miejskich (czyli interesariusze procesu rewitalizacji).
Dlaczego jest potrzebny?
Proces rewitalizacji miasta jest wyzwaniem, które wymaga zaangażowania nie tylko urzędników, ale i mieszkańców. Najbliższe lata będą dla Gorzowa okresem wielu zmian w przestrzeni, ale także czasem, w którym będą realizowane przedsięwzięcia rewitalizacyjne ukierunkowane na ożywienie gospodarcze, rozwój kompetencji mieszkańców, odbudowanie spójności społecznej czy poprawę jakości obszarów zamieszkania. Zadaniem Komitetu jest dostarczanie w procesie rewitalizacji opinii i stanowisk, które mają pomóc miastu w prawidłowym ukształtowaniu jego przebiegu.
Zasady działania komitetu rewitalizacji:
Dokumenty, które regulują zasady działania i tryb powoływania Komitetów Rewitalizacji to: Uchwała nr XLIII/510/2017 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetów Rewitalizacji dostępna TUTAJ zmieniona uchwałą Uchwała Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego nr IX/180/2019 zmieniająca uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetów Rewitalizacji dostępną TUTAJ.
Gorzowski Komitet Rewitalizacji
W Gorzowie mamy trzy komitety rewitalizacji, odpowiednio przypisane wyznaczonym obszarom rewitalizacji, są to: Komitet Rewitalizacji Centrum, Komitet Rewitalizacji Zawarcie (dla obszaru Zamościa i Zakanala) i Komitet Rewitalizacji Osiedle Słoneczne. Działając w oparciu o art. 7 ustawy o rewitalizacji, zgodnie z przyjętymi zasadami działania oraz zasadami wyznaczania składu powołano członków Komitetów Rewitalizacji. Kadencja rozpoczęła się 8 listopada 2017 r. i trwa do 8 listopada 2021r. W trakcie kadencji przeprowadzono dwa nabory uzupełniające w styczniu 2019 r. oraz w lipcu 2020 r. Nabory były związane z rezygnacją z pełnienia funkcji przez dwóch członków komitetów oraz odwołaniem jednej osoby. W wyniku naborów uzupełniających powołano na członków Komitetów Rewitalizacji 3 osoby.
Skład komitetów rewitalizacji dostępny jest TUTAJ.