Lokalizacja:
Przedsięwzięcie niezlokalizowane, dotyczy całości obszaru rewitalizacji.
Opis przedsięwzięcia:
Wyjście gorzowskich instytucji kultury z własnymi realizacjami w przestrzenie publiczne centrum miasta, a przez to – ożywianie tych przestrzeni i jednoczesne poszerzanie kręgu publiczności każdej z instytucji o nowe osoby i grupy mieszkańców, dotychczas nieuczestniczące w kulturze instytucjonalnej.
Opis oddziaływania na kryzys:
W szczegółowej diagnozie czytamy: „Należy bardzo poważnie potraktować inwestycję w działalność kulturalną, jako motor osiągania celów rewitalizacji. […] jest w tym procesie także miejsce dla instytucji kultury. Proces rewitalizacji powinien otworzyć się na kulturę i zaprosić istniejące instytucje do pełnienia w mieście nowej roli. Kluczowe pojęcia tej nowej roli to: żywe uczestnictwo w kulturze, rozwój widowni (audience development), animacja kultury i edukacja kulturalna. Chodzi nie o kulturę ekskluzywną, ale o kulturę inkluzywną. Wysoki poziom musi iść w parze z szerokim odbiorem: to zadanie dla kultury w procesie rewitalizacji […]” (szczegółowa diagnoza Konkluzja 33).
Szacunkowa wartość i źródło finansowania
Zadanie realizowane w ramach bieżącej działalności.
Podmiot realizujący
Miejskie instytucje kultury
Prognozowane rezultaty:
Zwiększenie poziomu uczestnictwa w kulturze mieszkańców obszarów rewitalizacji.
Wskaźnik oceny prognozowanych rezultatów:
Wskaźnikiem rezultatu będzie liczba uczestników organizowanych inicjatyw. W związku z dużą różnorodnością form, na tym etapie nie podaje się wartości referencyjnej.
Cele realizowane przez przedsięwzięcie:
Cel szczegółowy 1.9. Włączyć w rewitalizację instytucje kultury.
Dominujący typ interwencji
Przedsięwzięcie o charakterze społeczno – gospodarczym.
Komplementarność:
Występuje synergia z następującymi przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi:
• MCK w sercu miasta;
• Centra Aktywności Mieszkańców.
Sposób zapewnienia dostępności:
Informowanie o wydarzeniach i działaniach w ramach przedsięwzięcia zgodnie z wymaganiami dotyczącymi dostępności cyfrowej i informacyjno komunikacyjnej; organizacja wydarzeń w miejscach pozbawionych barier architektonicznych.