Lokalizacja:
Podobszar rewitalizacji R2 .
Opis przedsięwzięcia:
Zagospodarowanie oraz wybór terenu będzie planowane z czynnym udziałem mieszkańców. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy zwarta zabudową i odzyskiwanie powierzchni biologicznie czynnej tam, gdzie będzie to możliwe w podwórkach lub między blokami.
Opis oddziaływania na kryzys:
Przedsięwzięcie odpowiada na deficyt przestrzeni publicznych wysokiej jakości (szczegółowa diagnoza, konkluzja 26). W diagnozie czytamy także: „Należy także dbać o powiększenie (a co najmniej – pełne zachowanie) obecnego potencjału powierzchni biologicznie czynnej. Warto inwestować w urządzenia rekreacyjne w parkach i trasy rekreacyjne na terenach zielonych, które zintensyfikują korzystanie przez mieszkańców z tych terenów” (Konkluzja 21). W wykonanych do aktualizacji GPR badaniach potrzeba ta została potwierdzona. Mieszkańcy wskazywali zwiększenie dostępu do terenów zielonych jako konieczność.
Szacunkowa wartość i źródło finansowania
Na dzień sporządzenia dokumentu nie ma możliwości wskazania szacunkowej wartości zadania i źródeł finansowania. Potencjalne możliwe źródła finansowania to: środki UE, środki krajowe, budżet miasta.
Podmiot realizujący:
Miasto Gorzów Wielkopolski
Prognozowane rezultaty:
Zielona przestrzeń rekreacyjna wysokiej jakości.
Wskaźnik oceny prognozowanych rezultatów:
Wskaźnikiem rezultatu będzie liczba mieszkańców zamieszkałych w zasięgu pięcio-minutowego dojścia (350 m) od rekreacyjnej przestrzeni publicznej wysokiej jakości (liczona narastająco).
Cele realizowane przez przedsięwzięcie:
Cel szczegółowy 5.3. Tworzyć z udziałem mieszkańców wzorcowe publiczne przestrzenie spotkań i rekreacji w podobszarach rewitalizacji.
Cel szczegółowy 4.4. Zwiększać powierzchnie biologicznie czynne na obszarach rewitalizacji.
Komplementarność:
Występuje synergia z przedsięwzięciem rewitalizacyjnym - Gorzowski Standard Przestrzeni Publicznej i zasady udziału mieszkańców w ich projektowaniu.
Sposób zapewnienia dostępności:
Nowa i zmodernizowana infrastruktura będzie pozbawiona barier architektonicznych i dostosowana do osób ze szczególnymi potrzebami.
fot. Grażyna Iłowiecka