Wywieś flagę!
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który w trudnym czasie toczącej się wojny w Ukrainie uzmysławia nam wartość i symboliczne znaczenie prostego gestu wywieszenia flagi narodowej. Tego dnia obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Zachęcamy do wywieszenia np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem naszej Biało-Czerwonej.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. Posłowie odrzucili wówczas kojarzony z czasami PRL monopol państwa na używanie symboli narodowych; hymnu, godła i flagi. Ustawa miała zachęcić Polaków do okazywania dumy z barw narodowych; nie tylko od święta i nie tylko w sposób urzędowy.
Data 2 maja wybrana została nieprzypadkowo. Jednym z powodów było wspomnienie czasów PRL, kiedy to władze, walcząc z przejawami oddolnego patriotyzmu, nakazywały zdejmowanie flag po święcie 1 maja, tak aby nie pozwolić Polakom czcić rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Mimo że rozproszeni po świecie, Polacy zawsze jednoczą się wokół biało-czerwonych barw i zawsze z dumą używają ich podczas świąt, uroczystości patriotycznych czy zawodów sportowych.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Bartłomiej Nowosielski