Raport po „zielonych konsultacjach”
Blisko 150 osób zabrało głos w sprawie systemu zarządzania zasobami środowiskowymi miasta. Zakończyliśmy konsultacje społeczne na ten temat; na podstawie rozmowy z mieszkańcami powstał raport, który będzie podstawą do zmian, oczekiwanych w mieście.
Konsultacje zostały przeprowadzone z inicjatywy Prezydenta Miasta. Ich celem było zebranie opinii i propozycji mieszkańców w zakresie sposobu zarządzania i utrzymania zieleni, omówienia istniejących narzędzi oraz sposobu i możliwości włączania mieszkańców w inicjatywy związane z miejską zielenią.
Konsultacje ruszyły 30 września, trwały do 24 października. Można było w nich wziąć udział w dwóch formach; poprzez wypełnienie formularza w wersji papierowej lub elektronicznej oraz poprzez udział w dwudniowych spotkaniach warsztatowych.
Podczas spotkań z mieszkańcami zebraliśmy wiele ciekawych propozycji i wymieniliśmy się z mieszkańcami cennymi informacjami. Warsztaty trwały dwa dni i podzielone były na cztery stoliki tematyczne. Każdego dnia wzięło w nich udział 18 osób, a z możliwości wypełnienia formularza skorzystało 149 mieszkańców i mieszkanek.
Cztery główne obszary tematyczne, wyodrębnione ze względu na szeroki zakres przedmiotu konsultacji to: utrzymanie terenów zielonych, zieleń w miejskich procesach inwestycyjnych, zwierzęta w mieście oraz udział społeczny w gospodarowaniu zielenią i edukacja ekologiczna.
W każdym z obszarów urzędnicy przygotowali propozycje rozwiązań zgłaszanych tematów. I tak w zakresie utrzymania terenów zielonych:
- zmienią się standardy pielęgnacji, zwłaszcza związane przycinaniem konarów drzew, koszeniem, podlewaniem oraz pracami pielęgnacyjnymi, realizowanymi przez firmy zewnętrzne.
- Zmienią się zapisy w umowach i zleceniach, dotyczących prac zleconych. Będą dotyczyły m.in. sprzętu używanego przez wykonawców przy świadczeniu usług, głównie w odniesieniu do sprzętu koszącego, który swoimi gabarytami i masą nie powinien powodować uszkodzeń nawierzchni trawiastych.
- W kolejnym sezonie wegetacyjnym ograniczone będzie trawników w lecie, w miejscach, gdzie będzie to możliwe.
- Uwzględniony zostanie postulat tworzenia tzw. oaz niekoszenia, które będą oznaczane tabliczkami informacyjnymi.
W przypadku zagadnienia warsztatowego zieleń w miejskich procesach inwestycyjnych podjęto dwie kluczowe decyzje:
- rozszerzenie zespołu nadzoru inwestorskiego o inspektora w zakresie branży przyrodniczej, który będzie sprawował bezpośredni nadzór nad roślinnością w obszarze prowadzonej inwestycji.
- Na etapie planowania inwestycji w zależności od zakresu oraz lokalizacji przedsięwzięcia wykonywane będą opracowania przyrodnicze dla istniejącej zieleni, uwzględniające warunki terenowe oraz rodzaj prac.
W sprawach związanych ze społecznym udziałem mieszkańców w procesie gospodarowania zielenią i edukacji ekologicznej zostaną podjęte następujące działania:
- Standardy pielęgnacji i utrzymania zieleni zostaną udostępnione spółdzielniom mieszkaniowym, placówkom oświatowym oraz innym zainteresowanym podmiotom, aby nie tylko na terenach miejskich, ale też prywatnych poprawić funkcjonowanie zieleni.
- Wzmocniona zostanie sfera edukacji ekologicznej a informacje o prowadzonych kampaniach, konkursach i plebiscytach o tematyce ekologicznej będą docierać do większego grona zainteresowanych z wykorzystaniem dostępnych narzędzi komunikacyjnych.
W toku prac warsztatowych pojawił się dodatkowy obszar zaadresowania mieszkańców. To komunikacja społeczna. Tu również wprowadzone zostaną rozwiązania poprawiające skuteczność komunikowania:
- Poprawa dostępności informacji na stronie internetowej Urzędu Miasta (w panelu „Dla Mieszkańca”, z zakładce „Środowisko” będą umieszczane informacje o wszystkich istotnych zagadnieniach z zakresu przyrody w mieście.
2. Efektywniej będzie wykorzystany kanał na Facebooku Gorzów Info. Tam częściej będą pojawiać się wiadomości na temat planowanych i prowadzonych przez miasto działań, w zakresie środowiska.
Za przeprowadzenie konsultacji społecznych odpowiedzialne były Wydziały: Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego, Inwestycji, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej oraz Biuro Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji, pracami kierowali wiceprezydent Jacek Szymankiewicz i wiceprezydent Iwona Olek.
Raport to bardzo ważne narzędzie w naszych rękach. Daje nam wiedzę dodatkową w zakresie oczekiwań mieszkańców oraz porządkuje tę, którą już mamy w oparciu o miejskie doświadczenia ostatnich lat - podkreślił prezydent Szymankiewicz.
Wiceprezydent Olek zapewniła, że raport będzie stanowił podstawę w planowaniu miejskich przedsięwzięć w omawianym zakresie.
W części głównej „zielonego raportu” znajduje się opis przebiegu konsultacji wraz z zestawieniem tematów najczęściej poruszanych przez mieszkańców i mieszkanki wraz z odpowiedziami Urzędu Miasta. W zakładce umieszczone są wszystkie zgłoszone opinie i propozycje wraz z odpowiedziami, a także materiały dodatkowe.
Biuro Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji
Fot. Jan Wojtanowski