Nocny Szlak Kulturalny 2025

Zdjęcie do Nocny Szlak Kulturalny 2025

Kultura nie jest licencjonowana, a sztuka przejawia się w zaskakująco wielu miejscach, formach i kreacjach. Tak sformułowana intencja przyświecała Miejskiemu Centrum Kultury, które po raz siedemnasty zaprosiło twórców, stowarzyszenia i grupy nieformalne, instytucje i animatorów do współorganizacji tego szczególnego wydarzenia w naszym mieście – Nocnego Szlaku Kulturalnego.

Tegoroczna, dwudniowa edycja, odbyła się w nocy z 13 na 14 i z 14 na 15 czerwca.

W pierwszy dzień Szlaku część „przystanków” zaczęła działać już o 17.00. Oprócz stałych i lubianych „wystawców” pojawili się i nowi; odwiedzający Radio Gorzów mieli okazję poznać „od kuchni” redakcję i wysłuchać koncertu zespołu Kilka Dźwięków, Gorzowski Rynek Hurtowy w Spichlerzu zorganizował wykład na temat renety landsberskiej, a jego uczestnicy mogli spróbować szarlotki właśnie z tego „gorzowskiego” jabłka.

Na ulicy Wełniany Rynek królowała poezja. Poeci pełnili dyżury przy wystawie „Poezja broni bez broni” i czytali swoje wiersze, a także rozmawiali z uczestnikami NSK. Udział wzięli: Krystyna Caban, Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt, Łucja Fice, Beata Igielska, Adam Korzeniowski, Monika Miłosz, Marek Piechocki, Marek Stachowiak, Tomasz Walczak Artystyczną wizję poetów we współpracy z AI wykonała organizatorka Beata Patrycja Klary-Stachowiak.

W dawnej księgarni przy ulicy Hawelańskiej czekała niezwykła wystawa, gdzie obrazy generowane przez sztuczną inteligencję opowiadały o sobie w formie śpiewu. Uczestnicy mogli spróbować stworzyć własne dzieła, wysłuchać mini wykładu „AI a sztuka” oraz porozmawiać o przyszłości kreatywności.

Po kilku latach przerwy na Szlak wróciła Galeria Bezbronna.

Jej zadaniem jest pozwolić na wszystko. Dlatego nazywa się Bezbronna. To jest pierwsza galeria na świecie, która nie ma „sił” bronić się przed twórcami i artystami, nie posiada nadzoru kuratorskiego i nie może narzucić i zabronić nikomu wolnej twórczości. Wystawa ma służyć konfrontacji lokalnej sztuki profesjonalnej z twórczością amatorską – wyjaśnił pomysłodawca i opiekun galerii Daniel Adamski.

Z nadwarciańskich bulwarów, na żywo, była emitowana Lista Przebojów Radia 357. Jej słuchacze na całym świecie, bo to radio internetowe, mogli dowiedzieć się m.in. o Roku Kultury w naszym mieście, o jubileuszu Małej Akademii Jazzu, czy festiwalach Folk Harbor i Romane Dyvesa.

W restauracji Karmnik bistro, królowej gorzowskiej gastronomii, nie tylko było można dobrze zjeść, ale także obejrzeć wystawę fotografii podwodnej. Świat ślimaków nagoskrzelnych, płazińców, krewetek, krabów i osłonic pokazał fotograf Marcin Małuszek.

Nocny Szlak Kulturalny także w tym roku rozpoczynał i jest punktem programu cyklu „Dobry Wieczór Gorzów”. W piątek na scenie na Starym Rynku wystąpiły zespoły 4-Play Country Band i 5 Pora Roku, w sobotę Kapela Retro i Marek Zalewski Band. W niedzielę oficjalna inauguracja tegorocznego „Dobry Wieczór Gorzów” i występ gwiazdy wieczoru zespołu Big Cyc.

Wydział Promocji i Informacji

Fot. Łukasz Kulczyński

Galeria zdjęć

20250613-0S6A6083-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6091-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6092-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6096-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6106-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6100-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6110-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6120-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6124-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6125-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6132-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6134-fot.Lukasz.Kulczynski 20250613-0S6A6140-fot.Lukasz.Kulczynski
powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności