O bezpieczeństwie Polski
Rozmowy o bezpieczeństwie i znaczeniu ustawy o ochronie ludności i obrony cywilnej na gorzowskiej AJP były tematami 2-dniowej ogólnopolskiej konferencji naukowej, która rozpoczęła się w czwartek (10 kwietnia) w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża.
W wydarzeniu uczestniczyli eksperci, naukowcy, przedstawiciele administracji publicznej oraz służb zespolonych w województwie lubuskim.
Konferencja miała na celu kompleksową analizę współczesnych zagrożeń oraz opracowanie skutecznych metod ich identyfikacji, przeciwdziałania i zarządzania skutkami. Poruszono kwestie związane m.in. z oceną ryzyka, współdziałaniem sił zbrojnych i struktur cywilnych, komunikacją kryzysową, edukacją w zakresie bezpieczeństwa oraz rolą społeczności lokalnych i ich zdolnością do samoorganizacji.
W kontekście obecnej niestabilnej sytuacji geopolitycznej, rosnącego znaczenia zagrożeń hybrydowych, wydarzenie to nabiera szczególnego znaczenia. Polska, jako kraj graniczny Unii Europejskiej i członek NATO, stoi dziś przed realnym wyzwaniem budowania odporności nie tylko na poziomie państwowym, ale przede wszystkim lokalnym – w gminach, powiatach i regionach.
Konferencja stała się miejscem wymiany doświadczeń i współpracy różnych środowisk, które wspólnie pracują nad zwiększeniem bezpieczeństwa regionu i kraju – zaczynając od poziomu lokalnego, który dziś ma fundamentalne znaczenie w reagowaniu na kryzysy i budowaniu społecznej odporności.
Wydział Prawa i Bezpieczeństwa AJP
Fot. Łukasz Kulczyński