Jubileusz Edwarda Dębickiego

Zdjęcie do Jubileusz Edwarda Dębickiego

Edward Dębicki we wtorek (4 marca) obchodzi 90. urodziny. Życzenia długich lat życia w zdrowiu oraz realizacji kolejnych pomysłów artystycznych honorowemu obywatelowi Gorzowa Wielkopolskiego życzą prezydent Jacek Wójcicki i przewodniczący Rady Miasta Robert Surowiec.

Panu Edwardowi zdrowia, radości, pogody ducha i realizacji twórczych celów życzą również pracownicy gorzowskiego Urzędu Miasta.

Edward Dębicki to poeta i kompozytor cygański, muzyk, założyciel zespołu Terno. Organizator Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa.

Honorowy Obywatel Województwa Lubuskiego (2012) i Lubuszanin XX Wieku. Laureat Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego (2013) i Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2005).

Napisał ponad 200 pieśni cygańskich. Komponował również dla innych wykonawców, m.in. Edyty Geppert, Anny German i Sławy Przybylskiej. W 1993 roku wydał tomik poezji Pod gołym niebem, a w 2004 roku książkę Ptak umarłych, która opowiada tragedię rodzin cygańskich na Wołyniu podczas II wojny światowej.

W kwietniu 2012 roku jako pierwszy Lubuszanin otrzymał Złoty Medal Zasłużony dla Kultury Gloria Artis, który jest najwyższym odznaczeniem za zasługi dla kultury.

W 2016 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą Świadek Historii, przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski. O jego życiu i twórczości powstał godzinny film dokumentalny pt. „Choć raz zobacz, jak się kręcą tylne koła wozu. Edward Dębicki”, zrealizowany przez Piotra Wójcika (2013).

Od 2018 roku Edward Dębicki jest uczestnikiem kampanii promocyjnej GORZÓW #Stąd Jestem.

Wydział Promocji i Informacji

Fot. Jan Wojtanowski

powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności