Festiwal słuchowisk – po raz pierwszy w Gorzowie!

Zdjęcie do Festiwal słuchowisk – po raz pierwszy w Gorzowie!

Od 11 do 13 września odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim festiwal słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wyobraź sobie”. To pierwszy taki festiwal, którego głównym celem jest propagowanie słuchowisk wśród dzieci i młodzieży. W ramach festiwalu prezentowane będą słuchowiska na żywo, ale także wiele wydarzeń towarzyszących.

Wydarzenia festiwalowe mają pobudzać wyobraźnię oraz przypominać o wartości słuchania, o której zdarza nam się zapominać w dzisiejszych czasach.

- Przestajemy ze sobą rozmawiać. A słuchowiska polegają na tym, że zaczynamy słuchać słów. Słowa są bardzo ważne w życiu, choć czasem ranią, czasem cieszą. Słuchowiska służą też do tego, żebyśmy wchodzili w świat wyobraźni, świat słowa, świat dźwięku. – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Żołyński.

Podczas festiwalu oprócz słuchowisk na żywo odbędą się wydarzenia towarzyszące poświęcone słuchowiskom i historii radia, edukacji audialnej, eksperymentom związanym ze słuchaniem. Ze względu na możliwości percepcji powstaną dwie strefy słuchania: dziecięca i młodzieżowa. Strefa dziecięca festiwalu odbędzie się w Muzeum Lubuskim im. Dekerta i Filharmonii Gorzowskiej. Z kolei strefa młodzieżowa odbywać się będzie w Teatrze im. J. Osterwy.

- Nie wyobrażam sobie wyobraźni bez teatru i Teatru Polskiego Radia. Wychowałem się na nim, on ukształtował moją osobowość i moją wyobraźnię. Dlatego cieszę się, że wyobraźnia dzieci i młodzieży będzie skupiała się w teatrze.­ ­– podkreśla Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. J. Osterwy.

Gośćmi festiwalu będą czołowi twórcy słuchowisk, dziennikarze radiowi, naukowcy: prof. dr hab. Jagoda Hernik- Spalińska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk), Iwona Kusiak, Joanna Pach-Żbikowska, prof. dr hab. Iwona Rusek (Uniwersytet Białostocki), Katarzyna Stoparczyk, dr Joanna Szumańska, Dariusz Błaszczyk, prof. dr hab. Andrzej Brzoska, Szymon Kuśmider (Teatr Polski w Warszawie), dr Robert Losiak (Uniwersytet Wrocławski), fizyk Grzegorz Adamowicz. Na festiwalu zobaczyć będzie też można aktorów Teatru im. Osterwy i muzyków związanych z Filharmonią Gorzowską

Swoje słuchowisko, które zrealizowane będzie dzięki stypendium kulturalnemu Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego zaprezentuje również Iwona Kusiak. To również autorka tekstu słuchowiska pt. Jedna butelka, które zaprezentują uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie, a które wyreżyserował Cezary Żołyński. Uczniowie II LO będą także wolontariuszami podczas festiwalu.

- Co ważne, wszystkie słuchowiska podczas festiwalu będzie można widzieć, bo aktorzy będą je odtwarzali na żywo. Będzie można zatem zobaczyć, jak powstają różnego rodzaju efekty dźwiękowe, a niektóre mogą nas naprawdę zaskoczyć. Chodzi nam o to, żebyśmy się choć na moment oderwali od świata w ekranie, a bardziej zajrzeli w głąb własnej duszy. - zaznacza Żołyński.Unikatowym wydarzeniem w ramach festiwalu będzie Nocny Szlak Audialny. Poprowadzi go dr Robert Losiak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestnicy w specjalnych słuchawkach przejdą się po centrum miasta i będą słuchać, jak brzmi… Gorzów. Pozwoli to skupić się i usłyszeć mnóstwo dźwięków, które umykają nam na co dzień. Szlak rozpocznie się w czwartek o godz. 20.00.

W trakcie festiwalu ogłoszone zostaną wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Słuchowisk Dla Dzieci i Młodzieży „Wyobraź sobie” (12 września Gala Festiwalowa). W jury konkursu zasiadają: prof. dr hab. Andrzej Brzoska, Katarzyna Stoparczyk i Szymon Kuśmider. Uroczysta gala odbędzie się w piątek (12 września) o godz. 19.00 w teatrze.

Inicjatorami festiwalu są Cezary Żołyński (aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, reżyser teatralny, scenograf i pisarz) oraz Wojciech Ramus (prezes Fundacji Teatr Wyobraźni, dyrektor Muzeum Teatru Polskiego Radia).

Z każdego z wydarzeń będą prowadzone transmisje online, które zamieszczone będą na stronie http://www.teatrwyobrazni.pl. Wszystkie działania festiwalowe są bezpłatne i ogólnie dostępne. Festiwal jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenie artystyczne dla dzieci i młodzieży”.

Wydział Promocji i Informacji
fot. Jan Wojtanowski

powrót  do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności